Ознака: Форбс

Што се случува со воените трупи на САД во Европа?

Анализа на „Форбс“ Американскиот бизнис-магазин „Форбс“ е еден од најрелевантните извори на информации во светот. Особено е влијателен со своите економски анализи на состојбите на...

Пандемијата ја турка Македонија надолу

Небезбедна држава, небезбедна иднина Самиот факт што релевантни светски институции прават рангирања на држави, меѓу кои и последното за безбедноста на државите во борбата со...

Кристијано Роналдо е третиот спортист милијардер

СПОРЕД „ФОРБС“ Роналдо е првиот од тимските спортови со таква заработка во кариерата (претходно тоа го остварија голферот Вудс и боксерот Мејведер). „Форбс“ предвидува дека...

„Форбс“ објави листа на безбедни земји за заштита од пандемијата, Македонија...

Најбезбедни држави во планот за заштита од пандемијата на коронавирусот е Швајцарија, додека најопасни се Јужен Судан, покажува листата на „Форбс“. Балканските земји: Србија, Хрватска, Босна...

Дали Кајли Џенер е вистинска милијардерка?

Автор: Џорџ Солис Њузвик Престижното деловно списание „Форбс“ тврди дека ѕвездата на реалните шоуа Кајли Џенер ги фалсификувала нејзините даночни пријави за да го достигне статусот...

Кризата ги погоди и милијардерите

Вкупно 226 лица го загубија статусот на милијардер во првата половина на март, како резултат на економскaта криза предизвикана од пандемијата, пренесува „Форбс”. Џеф Безос...

„Форбс“ повторно ја избра Меркел за најмоќна жена

На листата на „Форбс“ за „Најмоќна жена во 2019 година“ е избарана германската канцеларка Ангела Меркел. Секоја година „Форбс“ креира листа, составена од највлијателните...

Во САД фудбалските клубови бележат најголем пораст на вредноста

Според магазинот „Форбс“, Атланта јунајтед е највредниот фудбалски клуб во американската МЛС-лига, втора година во низа. Процените се дека Атланта вреди 500 милиони долари...

Меси е четврта најплатена славна личност во светот

На листата на „Форбс“ со 100 најплатени славни личности во светот, за една година има 34 спортисти, а меѓу врвните 10 само тројца се...

Најплатените 100 спортисти заработиле четири милијарди долари

Меси е само вториот фудбалер на врвот на годишната листа на „Форбс“, на чија листа годинава за влез меѓу првите 100 била потребна заработка...