Ознака: фон дер лејен

Фон дер Лејен: Стари критериуми, нова методологија за Македонија и за...

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лејен, вчера при посетата на Загреб, каде што и официјално се одбележа почетокот на хрватското претседавање со...

ЕУ ќе организира донаторска конференција за Албанија

ЕУ на 17 февруари ќе одржи донаторска конференција во Брисел за да се помогне во реконструкцијата на штетите по земјотресот во Албанија, објави претседателката...

Фон дер Лејен: Брегзит без договор е повеќе штетен за Британија...

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лејен, предупреди дека брегзит без договор повеќе ќе ѝ наштети на Велика Британија отколку на ЕУ. Таа укажа...

Фон дер Лејен го одби и четвртиот кандидат за еврокомесар од...

Новоизбраната претседателка на Европската комисија, Урсула фон дер Лејен, го одби и четвртиот кандидат за нов комесар предложен од Романија. Како што пренесуваат романските медиуми,...

Имиџот на Европа пред клучен испит

Новата шефица на извршната власт на ЕУ вети пообединета и посилна Европа, во која Балканот е составен и неодминлив дел. Нејзината визија за Унијата...

Хан: Мило ми е што Фон дер Лејен ја потврди европската...

Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, ѝ честита на Урсула фон дер Лејен за изборот за нова претседателка на Европската комисија. Тој изрази задоволство поради...

Меркел: Урсула фон дер Лејен е посветена Европејка

Германската канцеларка, Ангела Меркел, ѝ честиташе на нејзината долгогодишна соработничка Урсула фон дер Лејен на изборот за претседателка на Европската комисија, истакнувајќи дека досегашната...