14.8 C
Skopje
22.9.2021 - 12:48

Ознака: фонд

Зошто сточниот фонд низ годините континуирано се намалува

Со почетокот на транзицијата, сточарството забележа огромни падови, кои до средината на 1990-тите години станаа загрижувачки. Уништувањето на големите фарми, лошата приватизација и затворањето...

Германија и Франција со 500 милијарди евра ќе ја спасуваат европската...

Германија и Франција сакаат заеднички да се борат со последиците од економската криза предизвикана од пандемијата на коронавирус, а за таа цел е предвиден...

ФИТР: 45 компании аплицираа по скратена постапка

Четириесет и пет домашни компании ја искористија можноста да аплицираат преку новововедената скратена „Fast track“ постапка на Јавниот повик за кофинансирани грантови за технолошки...

Кривична пријава за двајца контролори од Фондот за здравствено осигурување поради...

СВР Скопје – Единица за економски криминал поднесе кривична пријава против С.З.(39) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело примање...

Купувањето оружје ги бетонира сојузништвото и лојалноста

САД формираат фонд за земјите од Југоисточна Европа, во смисла на донации за осовремување на опремата и оружјето на земјите од Југоисточна Европа, во...

Каде ќе заврши богатството на Епстајн?

Познатиот финансиер Џефри Епстајн, чие самоубиство се најде во центарот на вниманието на светската јавност, оставил тестамент два дена пред неговото самоубиство во затворската...

Постои можност за проширување на повикот за комерцијализација на иновации

Интересот на компаниите за повикот за кофинансирани грантови за комерцијализација на иновации е голем и до вчера имало вкупно 811 регистрации и подигнувања на...

САД основаат фонд од десет милијарди долари за идната власт на...

САД и некои други земји планираат да основаат фонд за Венецуела од десет милијарди долари. – Фондот ќе им биде наменет за идните власти на...

Почна првата уплата од државата кон двете приватни пензиски друштва

Првата уплата од државата кон двете приватни пензиски друштва за оштетените осигуреници на кои со години не им биле плаќани придонеси во вториот пензиски...

Социјалните мрежи преплавени со барања за донации

Огромен број молби за донации секојдневно го преплавуваат интернет-просторот. Социјалните мрежи се преполни со барања за донации, кои се чини се единствена надеж за...