Ознака: фонд за иновации

Фондот за иновации ја креира првата национална стратегија за вештачка интелигенција

Како резултат на глобалните трендови во дигитализацијата, по иницијатива на Фондот за иноваци и технолошки развој (ФИТР), денес почна со работа работната група чија...

Ќе се дигитализираат пет милиони записи на Институтот за македонски јазик

Министерството за култура на Македонија и Фондот за иновации и технолошки развој започнуваат процес за забрзано дигитализирање на картотеките на Институтот за македонски јазик...

Фондот за иновации објави повик за дигитално плаќање даноци во пет...

До крајот на годинава на жителите на Куманово, Прилеп, Боговиње, Центар Жупа и Свети Николе ќе им биде овозможено давачките кон општината да ги...

Бизнис – инфо

ФИТР поддржа 314 компании Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР) во изминатите две и пол години, како што истакна директорот Јован Деспотовски, поддржал 314...

Отварање на Наградата за социјално претприемништво 2019 по петти пат

Во просториите на Фондот за иновации и технолошки развој официјално по петти пат беше отворен натпреварот за избор на најдобро иновативно решение во сферата...

Поддршка за иновативни проекти или за иновативни научни трудови?

Наспроти леснотијата со која Фондот за иновации ги дели парите за компании, нашите научници многу тешко доаѓаат до пари за иновативни проекти. Од година...

Анѓушев: Пари добија фирми со нови производи, а не блиски до...

Средства од Фондот за иновативност добија компании што имаат нови производи, а не компании блиски до власта, рече денеска вицепремиерот Кочо Анѓушев. Одговорајќи на пратеничко...

По налог на ОЈО одземена документацијата од Фондот за иновации за...

По налог на Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција, Министерството за внатрешни работи вчера од Фондот за иновации и технолошки развој...

Заев: Не барам оставка од функционерите поврзани со грантовите од Фонд...

Премиерот Зоран Заев вели дека нема да побара оставки од функционерите за кои имаше реакции во јавноста за поврзаност со фирми кои добија грантови...