3.3 C
Skopje
28.2.2020 - 16:16

Ознака: фондација

Македонија се приклучува кон иницијатива за здравствена заштита покрената од фондацијата...

На предлог на министерството за здравство, Владата на денешната седница ја прифати информацијата за приклучување на држвата кон Иницијативата за перформанси на примарна здравствена...

Основана фондација „Милан Младеновиќ“

Пријателите на легендарниот гитарист, композитор, поет и лидер на групата „Екатерина Велика“, основаа фондација „Милан Младеновиќ“. Членови на управниот одбор се: Зоран Костиќ-Цане, Миливое...

Иднината на модата е одржлива

Атинската фондација „Оназис стеги“, во соработка со „Британски совет“, организира дводневна програма во културниот центар „Оназис стеги“ во Атина, со присуство на интернационални гости,...

Донација од 62 илјади евра за детскиот оддел на хематологија

Донација од болничка опрема и апаратура наменета за хемато-онколошкото одделение од Фондацијата „Ти си сончоглед“ (You are a Sunflower) доби Клиниката за детски болести...

Џим Мун ја афирмираше македонската култура

За уметникот од Северна Каролина, кој почина на почетокот од 2019 година, деновиве пишуваат и сликарот Сергеј Андревски, биографката и фотографка на Мун, Ким...

Нови 40 стипендии за студенти на Медицинскиот и на Фармацевтскиот факултет

И оваа година фондацијата „Трајче Мукаетов“ додели 40 стипендии за најдобрите студенти на Медицинскиот и на Фармацевтскиот факултет. Исто така, најдобрите студенти ќе добијат...

Фондацијата на Сорос ја тужи Унгарија

Фондацијата Отворено општество, чиј основач е милијардерот Џорџ Сорос, денеска соопшти дека поднела тужби до Европскиот суд за човекови права и унгарскиот Уставен суд...

Уметникот како активист – слободен или мобилизиран граѓанин?

Во обид да се проникне помеѓу естетското и политичкото, барајќи полни семантички вредносни вертикали во уметничката продукција, која сепак ќе сноси општествена одговорност, на...