Ознака: Фолксваген

И Грција ја сака фабриката за автомобили на „Фолксваген“

Грција покажа интерес за изградба на фабриката за автомобили од германската компанија „Фолксваген“, откако беше повлечена одлуката таа да се гради во Турција, поради...

Почина Фердинанд Пиех, поранешниот претседател на „Фолксваген“

Германската икона во автоиндустријата Фердинанд Пиех почина на 82-годишна возраст, потврди неговата сопруга во пораката испратена до АФП. - Мојот сопруг почина ненадејно и неочекувано...

Мексиканската манија по „бубата“ ќе го надживее легендарниот автомобил

Омиленото возило на „Фолксваген“ сè уште се бара на пазарот, и покрај завршувањето на неговото производство Фајненшел тајмс Во Мексико голема е носталгијата по популарното „вочо“...

Крајот на патот за култната „буба“

Дојде најавуваниот крај на производство на култната „буба“ на „Фолксваген“. Германската автомобилска компанија минатата година соопшти дека од јули годинава  ќе престане производството на...

Поранешниот директор на Фолксваген обвинет за измама

Германските обвинители поднесоа обвиние против поранешниот директор на Фолксваген Мартин Винтеркорн и четири други лица за измама и други престапи поврзани со долгогодишните напори...

Фолксваген со нова рекордна продажба

И покрај проблемите во втората половина од годината, Фолксваген забележа нов рекорд на продажба на годишно ниво. Комбинацијата на успорување на растот на економијата...

Фолксваген престанува со производство на култната „буба“

Германската автомобилска компанија „Фолксваген“ соопшти дека од јули 2019 година ќе престане со производство на легендарниот модел „буба“. Првата серија од овој модел беше...

Легендарната „буба“ стигна до крајот на патот

Германски „Фолксваген“ соопшти дека ќе го прекине производството на легендарната „буба“ в година. Автомобилот со познат дизајн потекнува од времето на нацистичка Германија, а...

Фолксваген и Рено ќе претстават услуги за заеднички превоз со електрични...

Фолксваген и Рено ги објавија плановите да им понудат на своите клиенти услуги за споделување на електрични автомобили. На овој начин, компаниите се надеваат...

Фолксваген отвора три нови фабрики во Кина

Германската автомобилска компанија Фолксваген отвора три нови фабрики во Кина со локалниот партнер ФАВ Група, во рамки на напорите да ја зачува лидерската позиција...