Ознака: флорида

Во Флорида прогласена вонредна состојба поради ураганот „Доријан“

Претседателот на САД, Доналд Трамп, прогласи вонредна состојба во Флорида пред доаѓањето на ураганот „Доријан“. Трамп предупреди дека ураганот би можел да биде апсолутно чудовиште. Претседателот...

На Флорида ѝ се приближува најмоќниот ураган во последните 27 години

Ураганот Доријан се приближува кон САД откако мина покрај Порторико, односно британските и американските Девствени Острови. Во меѓувреме, се зголемуваат прогнозите за неговиот раст. Така,...

Наезда од игуани на Флорида

Поминаа повеќе од 10 години откако светските медиуми пренесоа дека во мочуришта на Флорида, САД, се населиле бурмански питони, а некои од нив толку...

Експлозија во трговски центар во Флорида, над 20 лица повредени

Над 20 лица се повредени при експлозија на гас во трговски центар во местото Плантејшн на југот од Флорида, соопштија властите. Телевизијата „Еј-би-си“ наведе дека...

Принудното слетување на авионот на „Мајами ер“ во река не однесе...

Авион „боинг 737-800“ кој летал од Гвантанамо, Куба, до Мајами на Флорида, принудно слетал во река близу воената база во Џексонвил. https://twitter.com/WJXTvic/status/1124508751157964800 Во инцидентот нема жртви,...

Наставниците на Флорида ќе можат да носат оружје во училниците

Конгресот на американската сојузна држава Флорида усвои закон со кој им се дозволува на наставниците да носат оружје во училниците. Законот е усвоен како...

Мекгрегор уапсен во Флорида (видео)

Ѕвездата на ММА, Конор Мекгрегор помина неколку часа во притвор во Флорида. Причината е кршење на телефон на фан и потоа ги зел остатоците...

За Брендон и за Брук Македонија е втора татковина

Брендон Филиповски е роден во Австралија, но има македонски корени. Првпат земјата на своите предци ја запознал на 19 години и тогаш си ветил...

Флорида го врати правото на глас на поранешните затвореници

Милион и половина поранешни американски затвореници кои ги отслужиле казните повторно добија право на глас на Флорида, откако гласачите одобрија промена на законот, кој...

Тројца убиени во вооружен напад на Флорида

Три лица се убиени, а петмина се повредени при напад на студио за јога во трговски центар во главниот град на Флорида, соопштија денеска...