Ознака: флорида

Во куќа во близина на „Дизни“ на Флорида пронајдени 4 тела

Во куќа во гратчето Селебрејшн на Флорида пронајдени се четири тела, а едно лице е во притвор, соопшти полицијата. Телата биле пронајдени во домот, но...

Дедомразовци на Флорида сурфаа за хуманитарни цели

Околу 600 сурфери облечени како дедомразовци избраа штици са сурфање наместо санки, за време на годишното собирање средства за време на празниците, на Кокоа...

Четворица мртви во нападот во воената база на Флорида

Четири лица, вклучувајќи го и осомничениот напаѓач, се убиени денеска во военопоморската база Пенсакола, во американската сојузна држава Флорида, јавуваат американските медиуми. Од канцеларијата на...

Маж со нож ги нападнал своите колеги во градежна фирма во...

Еден маж беше уапсен под сомнение дека со нож нападнал пет колеги во компанија за градежни материјали во Флорида и притоа еден од нив е...

Ураганот Доријан голема закана за источниот брег на САД

Доријан бавно се движи во западна насока и може да погоди области на источниот брег на САД. Поради тоа, американските сојузни држави Флорида, Џорџија,...

Во Флорида прогласена вонредна состојба поради ураганот „Доријан“

Претседателот на САД, Доналд Трамп, прогласи вонредна состојба во Флорида пред доаѓањето на ураганот „Доријан“. Трамп предупреди дека ураганот би можел да биде апсолутно чудовиште. Претседателот...

На Флорида ѝ се приближува најмоќниот ураган во последните 27 години

Ураганот Доријан се приближува кон САД откако мина покрај Порторико, односно британските и американските Девствени Острови. Во меѓувреме, се зголемуваат прогнозите за неговиот раст. Така,...

Наезда од игуани на Флорида

Поминаа повеќе од 10 години откако светските медиуми пренесоа дека во мочуришта на Флорида, САД, се населиле бурмански питони, а некои од нив толку...

Експлозија во трговски центар во Флорида, над 20 лица повредени

Над 20 лица се повредени при експлозија на гас во трговски центар во местото Плантејшн на југот од Флорида, соопштија властите. Телевизијата „Еј-би-си“ наведе дека...

Принудното слетување на авионот на „Мајами ер“ во река не однесе...

Авион „боинг 737-800“ кој летал од Гвантанамо, Куба, до Мајами на Флорида, принудно слетал во река близу воената база во Џексонвил. https://twitter.com/WJXTvic/status/1124508751157964800 Во инцидентот нема жртви,...