Ознака: флорида

Кризата со токсичен отпад на Флорида може да биде клучна во...

Протекувањето на отпадните води од поранешниот рудник на фосфорит завчера доведе до наредби за евакуација на населението во близина на Трампа во американската сојузна...

Се сруши покрив на училиште во Флорида, најмалку 12 повредени

Најмалку 12 лица, меѓу кои седум деца, се повредени кога делумно се сруши покривот на училиште во паркот Оукленд на Флорида, пренесуваат светските медиуми. Повеќе...

Ки Вест сака да го забрани хранењето на уличните кокошки

Улични кокошки кои шетаат слободно по Ки Вест, најјужниот остров-град во американската сојузна држава Флорида е само една од работите што му даваат шарм,...

Флорида е вистинското место за Трамп за зацелување на раните од...

Поранешниот претседател на САД, Доналд Трамп, вчера ја напушти Белата куќа давајќи ветување на американскиот народ во кое кажа „ние ќе се вратиме“. Но,...

Рација во домот на американска научничка резултираше со обвинувања за заташкување

Полицијата на Флорида завчера изврши рација во домот на научничката Ребека Џонс, задолжена за податоци за ковид-19, која беше отпуштена од државниот министер за...

Отворањето на училиштата на Флорида е како ловот на Бин Ладен

Гувернерот на американската сојузна држава Флорида, Рон Десантис, ги спореди потешкотиите при отворањето на училиштата во новата учебна година за време на пандемијата, со...

Децата во Флорида суперпреносители на вирусот

За еден месец, бројот на деца со коронавирус на Флорида се зголемил за 137 проценти, покажуваат официјалните податоци објавени денес. Во периодот од 9 јули...

Флорида се подготвува за ураганот, властите апелираа граѓаните да бидат снабдени...

Ураганот Исаја помина преку Бахамите, корнејќи дрва и бандери и продолжува да се движи кон бреговите на Флорида. Во меѓувреме, Исаја ослабнал и сега е...

Ноќните забави на Флорида го прават невозможно следењето на заразата

Додека ноќните забави сѐ уште траат во Флорида, коронавирусот вирее Поради големиот број ноќни забави кои траат до утринските часови на Флорида, на кои не...

Плажите на Флорида се затвораат поради зголемување на бројот на заболени

Неколку плажи во американската држава Флорида ќе бидат затворени повторно со цел да се спречи собирањето на голем број луѓе во обид да се...