28 C
Skopje
19.9.2018 - 15:23

Ознака: Флоренс

Во бурата Флоренс загинаа 23 лица, најавени големи поплави

Бурата Флоренс, иако ослабена, и понатаму предизвикува огромна штета во американските сојузни држави Јужна и Северна Каролина, додека се движи крај американскиот источен брег...

Ураганот Флоренс однесе 17 животи

Ураганот Флоренс што ги погоди американските држави Северна и Јужна Каролина и Вирџинија, досега однесе 17 животи, јавија американски медиуми. Повеќе од 640 илјади жители...

Најмалку осум загинати од бурата Флоренс во САД

Најмалку осум лица загинаа при налетот на тропската бура Флоренс, што ги погоди американските сојузни држави Северна и Јужна Каролина, соопшти Националниот центар за...

Флоренс донесе поплави, остави пустош

Ураганот Флоренс, пред да ослабне до тропска бура, зеде најмалку пет жртви во Северна Каролина. Националниот центар за урагани во Мајами синоќа соопшти дека силата...

Ураганот Флоренс ги зема првите жртви, настрадаа мајка и бебе

Американските власти предупредуваат дека поради ударот на ураганот Флоренс на источниот брег на САД би можело да има многу мртви. Според најновите податоци, ураганот...

Под налетот на ураганот Флоренс драматично расте нивото на реките

Нивото на реките во подрачјата погодени од ураганот Флоренс драматично се зголемува, предупредија метеоролозите откако денеска централниот дел од ураганот го погоди градот Рајтсвил...

Жариштето на ураганот Флоренс достигна до Северна Каролина

Жариштето од ураганот Флоренс денеска пристигна до копното во близина на градот Рајтсвил во сојузната држава Северна Каролина, соопшти Американскиот центар за набљудување на...

Ги игнорираат предупредувањата за ураганот бидејќи Бог ќе ги заштити

Жителите во дел од подрачјата изложени на најголем ризик од ураганот Флоренс, кој стигна до источниот брег на САД, одбија да ги послушаат предупредувањата...

Слабеењето на Флоренс нема да ја намали неговата закана

Јачината на ураганот Флоренс се намали на категорија еден, но неговиот обем подразбира оти би можел да удира во источниот брег на САД со...

Ураганот Флоренс ја загуби силата

Ураганот Флоренс, кој се доближува до источниот брег на САД, ослабна до ураган од втора категорија според скалата на Сафир-Симпсон од пет степени, соопшти...