Ознака: фиќо

Точно пред 66 години е произведено првото „фиќо“

На 18 октомври 1955 година, првиот од 923.487-те автомобили „застава 750“, популарното „фиќо“, беше произведен во фабриката „Застава“ во Крагуевац. Автомобилот, кој се појави...

И по 50 години не знае за доста

Некогаш беше едно од најпопуларните моторни возила во земјава и доминантно на патиштата во тогашната држава. Но како се менуваше времето така популарното „Фиќо“...

„Управило и наследството на Мурто“ и „фиќото“ беа во Автокоманда

Вистинско изненадување завчеравечер на плоштадот во скопската населба Автокоманда претставуваше изложбата на скулптуралната инсталација „Управило и наследството на Мурто“ од Љубиша Камењаров, организирана од...

„Фиќо“ со електричен мотор за спас од загадениот воздух

Следејќи ги светските трендови, каде што електричниот погон зема сѐ поголем замав, група ентузијасти од Скопје, здружени во „ББ класик карс“, конструираа македонски електричен...

Промовиран македонски електричен автомобил ЗАС Г20

Група етузијасти од Скопје, здружени во ББ Класик Карс, денеска промовираа македонски електричен автомобил наречен ЗАС Г20. Станува збор за реставрирано „фиќо“, во кое е...

Кратовец прегазен од сопствениот автомобил

Педесет и едногодишен маж загинал синоќа во бизарна несреќа во кратовското село Којково, соопшти полицијата. Според истиот извор, С.С. (51) бил на гости кај Б.И....