Ознака: фифа

Македонија ќе се соочи со четирикратниот светски првак и со старите...

Во квалификациите за СП 2022 Фудбалската репрезентација на Македонија се најде во групата Ј од квалификациите за Светското првенство во 2022 година во Катар, заедно...

„Во моментот кога топката пристигна пред нозете на Пеле, фудбалот се...

Тешкотијата, извонредноста, не е да постигнете 1.000 гола како Пеле, туку да постигнете еден гол како Пеле, рекол Карлос Драмонд де Андраде, бразилски поет,...

Македонија сега е 65-та во светот, Малта скокна најмногу места

ФУДБАЛ - РАНГ-ЛИСТА НА ФИФА ЗА ОКТОМВРИ Македонската репрезентација го забележа највисокиот пласман годинава на ранг-листата на Светската фудбалска федерација (ФИФА), откако се најде на...

„За да ја искористиме моќта на спортот треба да го...

ФИФА И УНОДЦ ПОТПИШАА МЕМОРАНДУМ ЗА СОРАБОТКА Светската фудбалска федерација (ФИФА) и канцеларијата на Обединетите нации (ОН) за борба против дрога и криминал (УНОДЦ) го...

Ковид-19 за половина го намали буџетот на ФИФА за 2020 година

Според ревидираниот буџет, вкупните приходи на ФИФА за годинава ќе бидат 250 милиони, или 48,3 отсто помалку од планираните 484 милиони долари Одложувањето на неколку...

ФИФА ќе му помага на светскиот фудбал со 1,5 милијарда долари

ЗА СПРАВУВАЊЕ СО ПОСЛЕДИЦИТЕ ОД ПАНДЕМИЈАТА Светската фудбалска федерација (ФИФА) обезбеди 1,5 милијарда долари помош, донации и заеми за помош на секоја од 211-те членки...

ФИФА и Трамп на различни колосеци

Претседателот на САД, Доналд Трамп, на Твитер објави дека нема да гледа фудбал доколку репрезентативците на САД клекнуваат на колена за време на интонирањето...

Швајцарското обвинителство со нова истрага против Блатер

Блатер е обвинет за заемот што во 2010 година ФИФА ѝ го даде на Фудбалската асоцијација на Тринидад и Тобаго, според документот во кој...

Фудбалери ќе може да играат за три клуба во една сезона

ПРИВРЕМЕНИ ПРАВИЛА НА ФИФА Фудбалските лиги ќе можат да го почнат летниот преоден рок пред да заврши тековната сезона, според новите привремени регулативи што ги...

Ранг-листата на ФИФА остана „замрзната“

Пандемијата на коронавирусот остана пречка за организирање меѓународни фудбалски натпревари на репрезентациите, па затоа тоа повторно влијаеше на ранг-листата на Светската фудбалска федерација (ФИФА),...