0.8 C
Skopje
4.12.2021 - 22:27

Ознака: фифа

Пандев меѓу 10-те фудбалери што заслужуваат настап на СП

Светската фудбалска федерација (ФИФА) издвои 10 играчи на возраст од 28 и повеќе години што заслужуваат да настапат на завршниот турнир в година, а...

Левандовски ги победи Меси и Роналдо за престижното признание на ФИФА

Роберт Левандовски е прогласен за најдобар фудбалер во 2020 година во конкуренција на Лионел Меси и на Кристијано Роналдо, откако минатата сезона го предводеше...

Левандовски, Меси или Роналдо?

ФИФА го објави скратениот список со кандидати за најдобар фудбалер на сезоната, а победникот ќе го објави в четврток. „Нова Македонија“ направи мини-анкета во...

Тројца останаа во конкуренција за наградата „Пушкаш“

ФИФА ја скрати листата за наградата „Ференц Пушкаш“. Оваа награда, ФИФА, му ај доделува на фудбалерот кој го постигнал најубавиот гол во годината што...

Пласманот на СП 2022 носи милиони

Светската фудбалска федерација (ФИФА), објави дека ќе подели рекордни награди за пласман на Светското првенство во Катар. Победникот на Мундијалот ќе заработи 50 милиони...

Македонија ќе се соочи со четирикратниот светски првак и со старите...

Во квалификациите за СП 2022 Фудбалската репрезентација на Македонија се најде во групата Ј од квалификациите за Светското првенство во 2022 година во Катар, заедно...

„Во моментот кога топката пристигна пред нозете на Пеле, фудбалот се...

Тешкотијата, извонредноста, не е да постигнете 1.000 гола како Пеле, туку да постигнете еден гол како Пеле, рекол Карлос Драмонд де Андраде, бразилски поет,...

Македонија сега е 65-та во светот, Малта скокна најмногу места

ФУДБАЛ - РАНГ-ЛИСТА НА ФИФА ЗА ОКТОМВРИ Македонската репрезентација го забележа највисокиот пласман годинава на ранг-листата на Светската фудбалска федерација (ФИФА), откако се најде на...

„За да ја искористиме моќта на спортот треба да го...

ФИФА И УНОДЦ ПОТПИШАА МЕМОРАНДУМ ЗА СОРАБОТКА Светската фудбалска федерација (ФИФА) и канцеларијата на Обединетите нации (ОН) за борба против дрога и криминал (УНОДЦ) го...

Ковид-19 за половина го намали буџетот на ФИФА за 2020 година

Според ревидираниот буџет, вкупните приходи на ФИФА за годинава ќе бидат 250 милиони, или 48,3 отсто помалку од планираните 484 милиони долари Одложувањето на неколку...