Ознака: фифа

Ковид-19 за половина го намали буџетот на ФИФА за 2020 година

Според ревидираниот буџет, вкупните приходи на ФИФА за годинава ќе бидат 250 милиони, или 48,3 отсто помалку од планираните 484 милиони долари Одложувањето на неколку...

ФИФА ќе му помага на светскиот фудбал со 1,5 милијарда долари

ЗА СПРАВУВАЊЕ СО ПОСЛЕДИЦИТЕ ОД ПАНДЕМИЈАТА Светската фудбалска федерација (ФИФА) обезбеди 1,5 милијарда долари помош, донации и заеми за помош на секоја од 211-те членки...

ФИФА и Трамп на различни колосеци

Претседателот на САД, Доналд Трамп, на Твитер објави дека нема да гледа фудбал доколку репрезентативците на САД клекнуваат на колена за време на интонирањето...

Швајцарското обвинителство со нова истрага против Блатер

Блатер е обвинет за заемот што во 2010 година ФИФА ѝ го даде на Фудбалската асоцијација на Тринидад и Тобаго, според документот во кој...

Фудбалери ќе може да играат за три клуба во една сезона

ПРИВРЕМЕНИ ПРАВИЛА НА ФИФА Фудбалските лиги ќе можат да го почнат летниот преоден рок пред да заврши тековната сезона, според новите привремени регулативи што ги...

Ранг-листата на ФИФА остана „замрзната“

Пандемијата на коронавирусот остана пречка за организирање меѓународни фудбалски натпревари на репрезентациите, па затоа тоа повторно влијаеше на ранг-листата на Светската фудбалска федерација (ФИФА),...

ФИФА е отворена за разговор за ограничување на платите и на...

Од аспект на финансирањето и управувањето, слушнав неколку интересни предлози за широк спектар теми, од ограничување на платите и на трансферите, преку други начини...

Инфантино: Во натпреварувањата на ФИФА играчите би заслужиле аплауз, а не...

Во натпреварувањата на ФИФА неодамнешните демонстрации на играчи на натпреварите во Бундес-лигата би заслужиле аплауз, а не казна. Сите мора да кажеме не за...

ФИФА: Фудбалот ќе биде сосема поинаков додека не се открие вакцината

Од ФИФА велат дека секој што е вклучен во организирањето фудбалски натпревари има „одговорност“ да го спречи ширењето на коронавирусот, пишува „Би-би-си“ Фудбалската средина ќе...

ФИФА има две опции за идниот меѓународен календар?

Првата верзија би вклучувала повеќе термини за меѓународни средби во ноември и во декември, а втората е да се додадат дополнителни термини во ноември...