22 C
Skopje
24.9.2018 - 11:57

Ознака: фифа

ФИФА вечерва решава: Роналдо, Модриќ или Салах

Во Лондон вечерва Светската фудбалска федерација (ФИФА) ќе го објави победникот во трката за најдобар фудбалер за 2018 година.. Во трка се Кристијано Роналдо,...

Македонија 68., Европа доминира

Македонската репрезентација е на 68-то место на септемвриската ранг-листа на Светската фудбалска федерација (ФИФА), што е скок за две места во однос на минатиот...

Годинава реализирани 577 трансфери на фудбалерки

Светската фудбалска федерација (ФИФА) првпат објави официјален извештај за меѓународните трансфери во женскиот фудбал. Извештајот претставува резиме на целокупните трансфер-активност во женскиот фудбал од...

Македонија ќе напредува, Белгија и Франција заедно на врвот?

Македонската репрезентација би можела за две места да ја подобри својата позиција на септемвриската ранг-листа на Светската фудбалска федерација (ФИФА), според специјализираните интернет-страници што...

Претседателот Веа одигра пријателски меч за Либерија

Претседателот на Либерија и некогашен најдобар светски фудбалер во изборот на Светската фудбалска федерација (ФИФА), Џорџ Веа, на 51-годишна возраст одигра меч за репрезентацијата...

И за ФИФА најдобри се Роналдо, Модриќ и Салах

Наградата за фудбалер на годината ФИФА ќе ја додели по три недели Истите тројца фудбалери што беа во трка за најдобар фудбалер во изборот на...

Роналдо, Модриќ и Салах во конкуренција за најдобар играч на ФИФА

Кристијано Роналдо од Јувентус, Лука Модриќ од Реал Мадрид и Мохамед Салах од Ливерпул се тројцата фудбалери кои влегоа во потесниот избор за најдобар...

Ангеловски ќе учествува на тренерската конференција на ФИФА во Лондон

Како и по последното ЕП во Франција, така и овој пат ќе бидеме поделени во работни групи со свои задачи, каде што ќе се...

Девет години затвор за поранешен потпретседател на ФИФА

Поранешниот потпретседател на ФИФА, Хуан Анхел Напуд, е осуден на деветгодишна затворска казна заради рекетирање и корупција во текот на неговиот мандат. Тој е...

Четири години затвор за поранешниот потпретседател на ФИФА

Поранешниот потпретседател на Светската фудбалска федерација (ФИФА) и претседател на Бразилската фудбалска конфедерација, Жозе Марија Марин е осуден на четири години затвор за корупција. Судот...