3 C
Skopje
16.11.2018 - 9:04

Ознака: фифа

Ќе ги снема дерби-дуелите Арсенал – Тотенхем, Ливерпул – Евертон…?

Тешко е да се предвиди што ќе се случува, но јасно е дека претпоставената суперлига ќе влијае на националните лиги и на љубителите на...

Манчестер Сити под истрага

Меѓународната фудбалска федерација (ФИФА) започна истрага против Манчестер Сити заради можно прекршување на правилата со кои се забранува сопственоста на играчи од трети земји.   Според...

Инфантино: Можно е СП 2022 во Катар со 48 репрезентации!

Таквите промени би го принудиле Катар да ја подели организацијата на СП 2022 со другите земји во регионот На Светското првенство (СП) во 2022-та во...

Новото светско клупско првенство и лигата на нации ќе почекаат

УЕФА е против новите натпреварувања, бидејќи новото светското клупско првенство би ги намалило приходите во Лигата на шампионите (ЛШ), а со создавањето глобална лига...

Македонија остана на 68-то место кај ФИФА

Репрезентацијата на Македонија остана на 68-та позиција на октомвриската ранг-листа на Светската фудбалска федерација (ФИФА), заедно со Зелено’ртските Острови, со по 1.338 поени. Македонија...

УЕФА е против новото клупско СП на ФИФА?

На плановите на Светската фудбалска федерација (ФИФА) за новото натпреварување меѓу водечките светски клубови ќе ѝ се спротивстави Европската фудбалска унија (УЕФА), која смета...

ФИФА не дозволува средбата Жирона-Барселона да се игра во САД

Советот на ФИФА нема да дозволи средбата од 21-от круг од шампионатот на Шпанија оваа сезона меѓу Жирона и Барселона да се одигра во...

Ново клупско СП и лига на нации на дневниот ред на...

Промени во системот на натпревари на светското клупско првенство и формирање светска лига на нации се две од многуте точки на дневниот ред на...

Прва глобална стратегија на ФИФА за фудбал за жени

ФИФА ја објави својата прва глобална стратегија за фудбалот за жени, за да го развие целиот потенцијал што постои во фудбалот за жени. - Како...

ФИФА ќе ги ограничи позајмувањата и ќе ја зголеми солидарната исплата?

Светската фудбалска федерација (ФИФА) планира да го ограничи бројот на играчи што клубовите ќе можат да ги позајмуваат секоја сезона (најмногу на шест) за...