Ознака: ФИТР

НЛБ Банка во соработка со ФИТР ја засилува поддршката за креативните...

Фондот за иновации и технолошки развој и НЛБ Банка потпишаа Меморандум за соработка, чија главна цел е олеснување на пристапот до финансиски средства за...

Отворен првиот јавен повик на ФИТР годинава за кофинансирани грантови

Вкупно 6 милиони евра, се ставаат на располагање преку првиот јавен повик за кофинансирани грантови на микро, малите и средни компании за технолошки развој...

Коста Петров нов директор на Фондот за иновации и технолошки развој

Потпретседателот на СДСМ, Коста Петров, е именуван за нов директор на Фондот за иновации и технолошки развој. Тој доаѓа на местото на Јован Деспотовски...

Директорот на Фондот за иновации има ковид-19, ќе се врши тестирање...

Директорот на Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР), Јован Деспотовски, на социјалните мрежи објави дека вчера доцна добил позитивен тест на ковид-19. - Се...

ФИТР: Со иновативни проекти во борба против климатски промени

Седум проекти добиваат поддршка во рамките на јавниот повик за справување со климатски промени 02-2, кој Фондот за иновации и технолошки развој го реализира...

ФИТР: 2,35 милиони евра за поддршка на 84 микро и мали...

Заменик-претседателот на Владата, задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции Фатмир Битиќи, министерот за економија, Крешник Бектеши и директорот на Фондот...

ФИТР воведува воведува нова поддршка за компаниите и универзитетите

Царовска и Деспотовски ги презентираа иновативните ваучери Фондот за иновации и технолошки развој презентираше нов инструмент за поддршка на домашните компании и високо образовните институции...

ФИТР: Вкупно 123 домашни компании продолжуваат во фазата на финална селекција

Вкупно 123 домашни компании продолжуваат во фазата на финална селекција во рамките на Јавниот повик за брзо прилагодување од последиците од ковид-19 на Фондот...

ФИТР: Запира финансирањето на компаниите кои се најдоа на листата на...

Фондот за иновации и технолошки развој соопшти дека ја запира реализацијата на проектите од компании што се најдоа на листата на УЈП за неисплатени...

До ФИТР доставен рекорден број на инвестициски планови

Директорот на Фонд за иновации и технолошки развој, Јован Деспотовски, на прес-конференција од Владата, ги презентираше првичните резултати од јавниот повик за инструментот за...