Ознака: фирми

Фирмите со седиште надвор од Италија ќе немаат право на помош...

Постојаниот комитет на италијанскиот парламент усвои амандман во кој се прецизира дека компаниите со седиште надвор од Италија не можат да сметаат на државна...

Фирмите кои оствариле добивка, не треба да ја враќаат финансиската помош...

Досега се одобрени 21.542 барања од компании за поддршка за исплата на плати од 14.500 по вработен. Како што соопштија надлежните, најголем интерес за...

145 милиони евра поврат на ДДВ кон фирмите од почетокот на...

Од почетокот на годината заклучно април фирмите добиле поврат на ДДВ од 145 милиони евра. Тоа е за 16,7% повеќе во однос на претходната...

Вработените во фирми со субвенции место до септември, не смеат да...

Фирмите кои користат субвенција од Владата нема да смеат да отпуштаат работници до јули, а не до септември како што првично стоеше во уредбата...

Фирмите во Јапонија прогласуваат стечај поради коронавирусот

Најмалку 42 претпријатија во Јапонија поднеле барање за стечајна постапка во февруари оваа година, наведувајќи ја штетата предизвикана од ширењето на новиот коронавирус како...

ФИТР: 45 компании аплицираа по скратена постапка

Четириесет и пет домашни компании ја искористија можноста да аплицираат преку новововедената скратена „Fast track“ постапка на Јавниот повик за кофинансирани грантови за технолошки...

Субвенции за поголеми плати побарале 8.000 фирми

Вкупно 8.000 фирми досега од државата побарале субвенции за да може да исплаќаат поголеми плати за 45 илјади вработени, соопшти директорката на Управата за...

Анѓушев: Државата сака да ви врати дел од средствата што сте...

Вицепремиерот задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев, во Стопанската комора на Македонија, пред претставници на компании, членки на комората, ги презентираше измените и дополнувањата...

Без струја ќе останат повеќе фирми во индустриската зона Илинден

Од „ЕВН Македонија“ АД е добиено известување дека се планирани два технички зафати во дистрибутивната електромрежа во Град Скопје, поради што без електрична енергија...

Крупни хрватски фирми се залагаат за државен капитализам

Регулацијата на пазарот долго време во Хрватска беше табу-тема. За принципите на слободниот пазар се залагаа сите претходни влади, водечки фирми во земјата и...