30.4 C
Skopje
23.8.2019 - 13:24

Ознака: финска

Финска го презема од Романија претседавањето со Советот на ЕУ

Финска од денеска го презема ротирачкото претседавање со Европската Унија. Ова ќе биде трет пат Финска, по утврдениот распоред, како земја-членка да дојде на...

Финска од утре ќе претседава со Советот на Европската Унија

Финска од утре го презема ротирачкото претседавање со Европската Унија. Ова ќе биде трет пат Финска, по утврдениот распоред, како земја-членка да дојде на...

Финска повторно во Словачка стана светски првак

Финска до третата светска титула стигна со победата над Канада со 3-1 во финалето на 83-от мундијал, во неделата во Словачка, каде што триумфира...

Русија и Финска водечки во групната фаза

По шест одиграни кола од групната фаза на Светското првенство (СП) во хокеј на мраз, што се одржува во словачките градови Братислава и Кошице,...

Лавров ја оцени средбата со Помпео како конструктивна

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, и американскиот државен секретар, Мајк Помпео, разговараа во Финска, по што Лавров повторно предупреди дека американската воена...

Парламентарни избори во Финска

Финците, по четири години поминати со строги мерки за штедење кои ја извлекоа земјата од рецесија, денеска гласаат на парламентарни избори на кои социјалдемократите...

Финците најсреќни во светот, Македонците на 84 место

Финска е најсреќната земја во светот, се наведува во овогодинешниот глобален извештај на ОН за среќа, спроведен во 156 држави. Граѓаните на Северна Македонија...

Финската Влада поднесе оставка

Финската Влада денеска поднесе оставка поради неможноста да ги спроведе реформите во здравствениот систем, соопшти кабинетот на претседателот на Финска. Шефот на државата, Саули Нинисто...

Финска ќе им плаќа на мигрантите за да ја напуштат земјата

Финските власти донесоа одлука да му исплаќаат по 5.000 евра не секој мигрант, кој ќе реши доброволно да ја напушти оваа скандинавска земја. Властите се...

Економската соработка меѓу Македонија и Финска не е на задоволително ниво

Економската соработка меѓу Македонија и Финска не е на задоволително ниво иако постојат можности за интензивирање, сметаат бизнисмените од двете држави кои денеска во...