Ознака: финска

Бајден ги потпиша инструментите за ратификација на пристапните протоколи за членство...

Претседателот на САД, Џо Бајден денеска ги потпиша инструментите за ратификација на пристапните протоколи во НАТО за Република Финска и Кралството Шведска. По овој повод,...

Бекир Боздак: Нема прием за Шведска и Финска во НАТО додека...

Турција нема да го поддржи приемот на Шведска и Финска во НАТО додека тие држави не ги исполнат своите обврски во врска со борбата...

Собранието ги ратификуваше протоколите за влез на Финска и Шведска во...

Собранието денеска на 82. седница со 103 гласа „за“ и два „против“ ги ратификуваше протоколите за пристапување на Република Финска и на Кралството Шведска...

Ердоган пак се заканува дека ќе ги блокира Шведска и Финска

Претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган повторно се закани дела ќе го блокира пристапот на Шведска и Финска во НАТО, ако Стокхолм и Хелсинки...

Владата со поддршка за влез на Финска и Шведска во НАТО...

Владата ги пушти во собраниска процедура одделните Предлог-закони за ратификација на Протоколот кон Северноатлантскиот договор во врска со пристапувањето на Кралството Шведска и на...

Членките на НАТО ги потпишаа протоколите за прием на Шведска...

Триесетте земји-членки на НАТО вчера го потпишаа пристапниот протокол за Финска и за Шведска, на церемонија во седиштето на Алијансата во Брисел. Со протоколот...

Скандинавска брза лента за во Алијансата

Согласноста на Турција да го потпише меморандумот за процесот на придружување на Шведска и Финска во НАТО беше најголемото изненадување пред почетокот на самитот...

Путин: Ако НАТО распореди војска во Финска и Шведска, ќе одговориме...

Русија ќе одговори на влезот на Шведска и Финска во НАТО, изјави денеска претседателот на Руската Федерација, Владимир Путин. - Доколку НАТО ја воспостави својата...

Макрон: Шведска и Финска значително ќе придонесат за НАТО

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изјави дека Шведска и Финска ќе дадат „значаен“ придонес во НАТО алијансата, соопштија од кабинетот на Макрон. Во соопштението се...

Турција, Шведска и Финска потпишаа меморандум за прием на Шведска и...

Турција, Шведска и Финска денеска потпишаа меморандум за процесот на приклучување на Шведска и Финска во НАТО, јавува Анадолија. Меморандумот го потпишаа турскиот министер за...