3.8 C
Skopje
20.10.2021 - 6:09

Ознака: финансиски

„Бесцарински прерии“ – магнет за финансиски империи

Повеќе земји во регионот, меѓу кои и БиХ, периодов и покрај проблемите од пандемијата, се обидуваат да ги возобноват бесцаринските слободни зони РЕЦЕПТОТ НА БИХ...

Вудворд: Фудбалот се соочува со големи финансиски предизвици

Иако сме сигурни во нашите релативни моќи, јасно е дека фудбалот како целина се соочува со големи финансиски предизвици, предизвикани од повеќегодишната материјална инфлација...

Има ли финансиски злоупотреби во одбраната за воени злосторства?

Комплексниот систем за давање правна помош што го користи косовското министерство за правда е нетранспарентен, со што косовската јавност нема увид во користењето на...

Дополнителен финансиски притисок за училиштата и за општините

Во пресрет на почетокот на здравствено безбедна учебна година, тензиите растат Надлежните истакнуваат дека одамна тлее уште еден горлив проблем од финансиска природа, кој дополнително...

Три идеи за два милиони евра

Приближно два милиони евра ќе се слеат во државниот буџет од страна на сметките на граѓаните што ги прекршија владините мерки за превенција од...

Светската атлетика финансиски се грижи за своите натпреварувачи

Светската атлетика (СА), заедно со Меѓународната атлетска фондација (ИАФ), формира паричен фонд за да им помогне на атлетичарите што ги загубија приходите поради актуелната...

Истражување: Земјите на ЕУ не се финансиски транспарентни

Повеќето земји-членки на ЕУ не го испочитувале законскиот рок за воведување јавни регистри на вистинските сопственици на компаниите, мерка за транспарентност што се смета...

Каков е финансискиот трансфер-биланс по два преодни рока?

Фудбалската опсерваторијата на Интернационалниот центар за спортски студии (ЦИЕС) го претстави финансискиот биланс за трансфери направени од клубови низ светот за време на последните...

Не смее музеите да бидат загрозени од финансиски или политички интереси

Меѓународниот совет на музеите (ИКОМ) деновиве соопшти дека високиот степен на професионален и институционален интегритет и автономија на музеите не смее да биде загрозен...

Селма Хаек во „Проект колибри“ – приказна за финансиски грабеж

Стигна и првиот трејлер за драмата „Проект колибри“ (The Hummingbird Project), напната и комична приказна за финансиски грабеж со фантастична актерска екипа. Филмот донесува остри...