Ознака: финансиски мерки

Продолжен рокот за аплицирање за четвртиот сет мерки во туризмот и...

Министерството за економија ги известува заинтересираните апликанти дека рокот за аплицирање за објавените јавни повици од Четвртиот пакет економски мерки за справување со последиците...

Италија одобри 10 милијарди евра помош за компаниите погодени од пандемијата

Италијанската влада одобри пакет помош од 10 милијарди евра за компаниите погодени од вториот бран на пандемијата на коронавирус, објави „Ројтерс“. Според мерките донесени вчера...

Државата ќе им помогне со 7,5 милиони евра на угостителите и...

Рестораните за организирање свадби, игротеките, туристичките работници и угостителските објекти ќе добијат финансиска поддршка од државата во износ од 7,5 милиони евра, најави министерот...

Николовски: Над 180 илјади пензионери ќе добијат платежни картички со ребалансот...

Со ребалансот на Буџетот за 2020 година што е во собраниска процедура, се обезбедуваат 470 милиони евра за четвртиот сет економски мерки. Од нив,...

Бочварски: Финансиска помош и повеќе транспортни дозволи за транспортерите

На пакетот финанскиска помош за компаниите како дел од четвртиот сет на економски мерки, се осврна министерот за транспорт и врски Благој Бочварски кој...

Со четвртиот пакет економски мерки помош за најпогодените сектори и граѓани

Економско-социјалниот совет денеска ја одржа својата втора седница предводена од министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска како претседателка, заменик-претседателот на Владата задолжен...

Заев: Четвртиот пакет мерки ќе ја зголеми потрошувачката и ќе ги...

Премиерот Зоран Заев, најави дека наскоро започнува реализација на четвртиот пакет мерки кои имаат за цел побрзо надминување на последиците од корона кризата врз...

Битиќи: Четвртиот сет мерки ќе им помогне на сите на кои...

Вицепремиерот задолжен за економски прашања и координација на економските ресори, Фатмир Битиќи, се сретна со претставниците на Независната угостителска комора (НУК), со кои разговараше...

До ФИТР доставен рекорден број на инвестициски планови

Директорот на Фонд за иновации и технолошки развој, Јован Деспотовски, на прес-конференција од Владата, ги презентираше првичните резултати од јавниот повик за инструментот за...

Бектеши: Со нови мерки ќе му помогнеме на еснафот

Министерот за економија, Крешник Бектеши, денеска одржа работен состанок со претставници од Занаетчиската комора. Бектеши ги информираше занаетчиите дека во моментов Владата подготвува трет пакет...