Ознака: финансиска помош

Финансиска помош од ИХФ за федерациите и за клубовите

РАКОМЕТ - ВО ПРЕСРЕТ НА СВЕТСКИТЕ ПРВЕНСТВА ИХФ одлучи на сите федерации чии репрезентации се пласираа на СП за мажи и за жени да им...

380 компании симнале апликација за брзо закрепнување од кризата

За да не изразуваме жалење одново и одново поради тоа што малку компании раководени од жени аплицираат за државна поддршка, воведовме поткритериум со кој...

Игротеките бараат финансиска поддршка и датум за почеток со работа

Групацијата на забавни и рекреативни дејности во рамки на Услужната комора при Сојуз на стопански комори на Македонија, достави четири конкретни предлози за намалување...

Фирмите кои оствариле добивка, не треба да ја враќаат финансиската помош...

Досега се одобрени 21.542 барања од компании за поддршка за исплата на плати од 14.500 по вработен. Како што соопштија надлежните, најголем интерес за...

Европските лидери договорија голем економски план за спас

Лидерите на Европската Унија синоќа се согласија да го обноват долгорочниот буџет на ЕУ и да формираат огромен фонд за наплата за справување со...

ЕБОР го активира „Пакетот за солидарност“ вреден 250 милиони евра

Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) ќе го активира „Пакетот солидарност“ за справување со економските последици од пандемијата КОВИД-19, а значителна поддршка ќе...

Србија нема да користи финансиска помош од ММФ

Србија нема да бара финансиска помош од Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), бидејќи земјата има големи девизни резерви и 31 тон злато, изјави денеска српскиот...

Ангеловска: Се преговара со Светска банка и со ЕУ за дополнителна...

Добивме 176,5 милиони евра од Меѓународниот монетарен фонд, што е навистина добра вест бидејќи е повеќе од двојно од сумата која ја очекувавме, истакна...

ММФ одобри финансиска помош од 176,53 милиони евра за Македонија

ММФ одобри исплата на 176,53 милиони евра итна финансиска помош за Македонија како помош во справувањето со пандемијата предизвикана од ковид-19. - Појавата на ковид-19...

Владата им додели 120.000 евра на Православниот богословски и Факултетот за...

Владата им додели 120.000 евра на Православниот богословски факултет и Факултетот за исламски науки. Оваа одлука е објавена во вчерашниот „Службен весник“. На Православниот богословски...