Ознака: финансиска помош

Одобрена финансиска поддршка од 53,4 милиони евра за инвестиции на 49...

Владата синоќа на седница одобри финансиска поддршка за инвестиции на 49 компании во вкупен износ од 53,4 милиони евра. Заа финансиска поддршка аплицирале 54 компании...

Потпишани уредбите за новата финансиска помош во САД

Претседателот на Соединетите Американски Држави, Доналд Трамп, викендов потпиша четири извршни уредби што им обезбедуваат економска помош на милиони Американци што ги загубија своите...

Царовска најави санкции за фирмите кои ја злоупотребија државната помош

Вицепремиерката за економски прашања Мила Царовска истакна дека се разгледуваат правните можности за санкционирање на фирмите кои ја злоупотребија државната помош. Царовска порача овие фирми...

Лидерите на ЕУ постигнаа договор за пакетот помош по петдневни преговори

По петдневни преговори, лидерите на земјите членки на ЕУ постигнаа договор околу пакетот помош и буџетот на Унијата за следните седум години. Договорениот пакет...

Угостителите и туристичките работници бараат да продолжи поддршката од Владата

Вицепремиерката за економски прашања Мила Царовска и владин економски тим се сретнаа со претставници од угостителската и туристичката дејност и лица од компании кои...

Лидерите на ЕУ под притисок за договор за фондот за закрепнување

Европските лидери денеска ќе имаат прва средба лице в лице од почетокот на коронакризата, со мали очекувања за постигнување договор за стимулативниот пакет помош...

ОН апелираат до богатите држави да им помогнат на сиромашните

Поддршката за сиромашните земји во борбата против коронавирусот досега беше во голема мера несоодветна, изјави претставникот на ОН за хуманитарни работи, Марк Лукок. Тој...

Битолчаните кои претрпеле штети од поројниот дожд ќе може да аплицираат...

По обилните врнежи од дожд, кои синоќа ја зафатија Битола и по целоноќните интервенции на терен од страна на екипите, денес увид на најпогодените...

Планот за економска помош e можност која ЕУ не смее да...

Планот за закрепнување кое го предложи Европската комисија заедно со новиот повеќегодишен буџет е можност за ЕУ која не смее да ја пропушти, порача...

Финансиска помош од ИХФ за федерациите и за клубовите

РАКОМЕТ - ВО ПРЕСРЕТ НА СВЕТСКИТЕ ПРВЕНСТВА ИХФ одлучи на сите федерации чии репрезентации се пласираа на СП за мажи и за жени да им...