17.8 C
Skopje
17.9.2021 - 4:54

Ознака: финансиска помош

Битиќи: 103 компании ќе добијат помош од 5,7 милиони евра преку...

Вкупно 5,7 милиони евра ќе се распределат за поддршка на 103 компании, чии проекти се одобрени за финансиска поддршка во рамките на јавниот повик...

ЕУ ѝ дава на Турција три милијарди евра за мигрантите

Лидерите на ЕУ се согласија да и обезбедат на Турција помош од близу три милијарди евра според договорот за мигрантите, изјави германската канцеларка Ангела...

Претпристапна помош на ЕУ од 14 милијарди евра за Балканот и...

Европскиот парламент и Советот на ЕУ постигнаа политички договор за претпристапна помош (ИПА 3), со вкупен буџет од 14,162 милијарди евра за Западен Балкан...

Ивент индустрија: Немаме добиено ниту денар од најавените два милиона евра

  Влегуваме во шестиот месец од втората пандемиска година и речиси 15 месеци како секторот за организација на настани е оневозможен да работи, реагираат од...

Објавени јавните повици за финансиска поддршка за угостителскиот и финансискиот сектор

Министерот за економија Крешник Бектеши и генералниот секретар на Владата Мухамед Зеќири денеска информираа дека се објавени седум јавни повици за финансиска поддршка за...

Угостителите бараат неповратна финансиска помош

Туризмот и угостителство можат да бидат неповратно оштетени и голем број ентитети од овој сектор да згаснат, доколку итно и неодложно не се исплати...

ЕК исплати девет милијарди евра помош за земјите-членки на ЕУ

Европската комисија денес исплати девет милијарди евра во петтата транша од финансиската помош на земјите членки според инструментот дизајниран за зачувување на работните места...

Лукаревска најави санкции за фирмите што не ја исплатиле земената помош

Извршени се контроли кај 60 фирми кои добиле државни субвенции за плати во април, мај, јуни и октомври, ноември и во декември, а не...

Европската комисија исплати 14 милијарди евра помош за земјите-членки

Европската комисија им исплати 14 милијарди евра на девет земји членки во четвртата транша од финансиската поддршка наменета за зачувување на работните места. Според денешната...

Бајден го претстави пакетот помош, за секој Американец чек од 1.400...

Идниот претседател на САД, Џо Бајден, го претстави предлогот на стимулативниот пакет, наведувајќи дека се потребни смели инвестиции за да се започне економијата и...