-1.2 C
Skopje
27.10.2021 - 8:36

Ознака: финансиска криза

Некогашниот нафтен гигант Венецуела стигна до крајот на една ера

Нафтените резерви на Венецуела, кои се најголеми во светот, ја трансформираа државата и светскиот енергетски пазар. Сега нафтениот сектор е на работ да запре...

Додека ковид-19 ги затвора училиштата, децата се принудени да работат

Автори: Џефри Гетлман и Сухасини Раџ Њујорк тајмс Секое утро пред јавниот станбен блок „Девараџ Урс“ на периферијата на градот Тумакуру, мноштво деца излегуваат на улицата....

Јапонија се соочува со најголем пад на нејзиниот БДП

Јапонија го забележа својот најнизок БДП во историјата на мерењата, поради намалувањето на потрошувачката за време на пандемијата на коронавирус. Третата најголема светска економија падна...

Коронавирусот ја соочи Америка со проблемите на Третиот свет

Милиони семејства во САД ризикуваат да останат без вода поради неплатени сметки додека завршува мораториумот на отплата на долговите во државата, и покрај рекордните...

Короната ѝ стави катанец на Старата битолска чаршија

Иако последиците од пандемијата тешко ги погодиja сите граѓани во државата, сепак коронавирусот најтешко ги погоди дуќанџиите од Старата битолска чаршија. По неколку месеци,...

Загубената генерација се справува со урнатите надежи во пандемијата

Алесандро Марџиота успеа да најде работа како работник во магацин, по повеќемесечна потрага. Неговиот договор е на шест месеци, но Италијанецот смета дека е...

Рециклирање на големата грчка финансиска криза

Извори на ММФ ѝ предвидуваат на Грција економски пад од десет отсто поради корона-кризата, која таков пад не доживеала од најголемата криза во 2011...

Светот се соочува со најголема економска криза по Големата депресија

САД веќе се во рецесија и таа ќе трае неколку месеци, според истражувањето на 45 економисти, пренесува Си-ен-ен. Тие предвидуваат остра рецесија која нема да...

Обид Америка да го забави економскиот пад, каков ќе биде ефектот...

Поради економското забавување предизвикано од ширењето на коронавирусот, првпат, од светската финансиска криза во 2008 година, Федералните резерви на САД прават значителен рез, односно...

Урнати прогнозите за глобален економски раст

Претходната прогноза за глобалниот економски раст во 2020 година е намалена на 3,3 проценти што, според ММФ, најмногу се должи на намалените проекции за...