Ознака: финансирање

Бајден го потпиша законот за привремено финансирање на владата

Американскиот претседател Џозеф Бајден денеска потпиша закон за привремено финансирање на федералните агенции до средината на февруари, соопшти Белата куќа, а со тоа само...

Фон дер Лаен: ЕУ нема да финансира жици и огради против...

Европската Унија нема да финансира боцкави жици и огради на границата за да го спречи доаѓањето на мигрантите, како што бараат дванаесет земји, вклучувајќи...

Продолжен рокот за финансиска поддршка за снимање на филмови

Филмскиот совет го продолжи вториот рок за пријава на конкурсот за финансирање на проекти за производство на долгометражен, краткометражен, документарен и анимиран филм до...

Секој денар што е намален го доживуваме како навреда и нè...

Филмаџиите побараа поголем буџет за културата Буџетот за култура по пат на ребаланс да биде вратен на стапката пред пандемијата, но и да се вратат...

За филмската уметност и фондовите

ФИЛМ+СТАВ Вистинското прашање што треба да се постави е - што донесе финансирањето на исти луѓе со децении?! Пишува: Синоличка Трпкова „Ниедна уметност не оди подалеку од...

Пратениците сложни за партиското финансирање од буџетот

Законот за финансирање политички партии завчера помина на Комисијата за политички систем со поддршка и од власта и од опозицијата. Со овој закон партиите...

Синдициран заем од 72 милиони евра за финансирање на изградбата на...

Договор за синдициран заем во вредност од 72 милиони евра беше потпишан завчера од страна на домашни и странски банки за финансирање на изградбата...

ЕБОР и ЕУ ќе го зголемат финансирањето на мали и средни...

Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) и Европската Унија (ЕУ) ја зголемуваат поддршката на малите и средни претпријатија (МСП) на Западен Балкан, со...

Италијанци запленија дрога наменета за финансирање на Исламска држава

Финансиската полиција во Неапол заплени голема количина наркотични средства, 14 тони амфетамини, 84 милиони таблети – „каптагон“, произведени од Исламската држава во Сирија за...

СЗО преку своја фондација ќе ги финансира своите активности

Генералниот директор на Светската здравствена организација, Тедрос Аданом Гебрејесус, најави формирање фондација што ќе и овозможи на организацијата да користи нови извори на финансирање. Фондацијата...