Ознака: финансии

Тајните патишта на јавните финансии

Економистите сигурно подобро би ги објасниле сите досега користени механизми на узурпација на јавните финансии од што сигурно би можело да се заклучи оти...

Трошоците за живот во јануари се зголемиле за 1,9 проценти

Индексот на трошоците на животот во јануари 2021 година, во однос на јануари 2020 година, бележи зголемување од 1,9 отсто, а индексот на цените...

Издадена деветнаесеттата емисија обврзници за денационализација

Државата ја емитуваше деветнаесетта емисија обврзници за денационализација во вкупен износ од 11,5 милиони евра, со која ќе се обесштетат сите со правосилни решенија...

„Ројот“ од Редит се нафрли врз Волстрит

Настаните на Волстрит станаа толку чудни што „Нетфликс“ најави дека планира да ги овековечи преку телевизиска серија. Но што би била нејзината приказна? Можеби...

Министерство за финансии: Во 2020 најголем поврат на ДДВ кон фирмите...

Минатата година во стопанството се слеале 397,4 милиони евра по основ на поврат на ДДВ кон фирмите, информираат од Министерството за финансии. - И покрај...

Комората на сметководители бара продолжување на роковите за годишните сметки и...

Пролонгирање на роковите за поднесување на годишни сметки и финансиски извештаи преку законски измени на Законот за трговски друштва со цел подобрување на квалитетот...

Бесими: Годинава нашата економија ќе се врати на патеката на економскиот...

Годинава нашата економија ќе се врати на патеката на економскиот раст, додека следната година ќе го достигне преткризното ниво. На среден рок, очекувам повисоки...

Чудно е да се биде најбогатиот човек на светот

Илон Маск стана најбогатата личност на светот откако неговото богатство надмина 185 милијарди долари. Тој изби на врвот по вчерашниот нов пораст на вредноста...

Педесет лекари и научници станаа милијардери за време на пандемијата

Објавува „Форбс“ Списанието „Форбс“ најде 50 нови милијардери во здравствениот сектор оваа година. Најзначајните нови лица се научниците кои стојат зад двете најуспешни вакцини против...

Бесими: Донесен првиот среднорочен буџет

Економијата се проектира да расте со стапки 4 – 5% од БДП во следните 5 години или двојно повисоки во однос на изминатиот период,...