Ознака: финансии

Сагата на „Диди“ покажува дека кинеските технолошки гиганти не можат да...

Сагата на компанијата „Диди Глобал“, го зголеми ризикот за светските инвеститори кога станува збор за вложувањето во најголемите кинески технолошки фирми, додека Кина се...

Лекции од албанските пирамидални шеми за регулирањето на пазарот на криптовалути

Она што беше најавувано како успешна претприемничка приказна се покажа како пирамидална шема од големи размери. Вештиот маркетинг и примамливите ветувања создадоа виор што...

Лојалноста на „војникот“ на Трамп ставена на тест по соочувањето со...

Долгогодишниот финансиски директор на семејниот бизнис на Доналд Трамп, Ален Вајселберг, е обвинет за измама од страна на обвинителството во Њујорк, поради наводно избегнување...

Сорос се впушти во тргувањето со биткоин

Дел од најголемите имиња на инвестициските хеџ-фондови навлегуваат на полето на криптовалутите, објавува „Блумберг“. Семејната фирма на милијардерот Џорџ Сорос почна со тргување со биткоин,...

МФ, ЕИБ и Развојна банка потпишаа договор за нови 100 милиони...

Договор за нови 100 милиони евра евтини кредити од Европската инвестициска банка (ЕИБ) со кои ќе се поддржат најмалку 300 проекти на домашни мали...

Изградба на откупни центри и поголемо искористување на европските фондови

Педесет милиони евра за модернизација на земјоделството Преку Проектот за модернизација на земјоделството, кој е дел од четиригодишната рамка за соработка со Светска банка, ќе...

Илон Маск продолжува да господари со судбината на криптовалутите

Криптовалутата биткоин е на речиси најниско ниво во однос изминатите два месеца, додека доужкоин забележа скок за една 20 отсто по твитовите на извршниот...

Фондацијата на Бил Гејтс ќе опстане наспроти разводот со влог од...

Бил и Мелинда Гејтс се разведуваат. Двајцата објавија изјава на Твитер со која потврдија дека по 27 години на бракот му дојде крајот. Бил...

„Пророкот од Омаха“ ги призна грешките – од „Епл“ до здравството

Ворен Бафет (90) јавно се извини признавајќи ги грешките кои ги направил, на годишната средба со акционерите во „Беркшир Хатавеј“ одржана вчера, пренесува „Блумберг“...

Пандемијата ја разниша економската рамнотежа на сили

Пандемијата го разниша рангот на најголемите економии во светот, туркајќи многу земји во најлоша економска рецесија во поновата историја. САД, Кина, Јапонија и Германија и...