4.8 C
Skopje
27.11.2021 - 0:22

Ознака: финале

Франција во финале на СП 2018

Селекцијата на Франција се пласираше во финалето на Светското првенство, откако вечерва поведе со победа против Белгија. Во првиот полуфинален меч, Французите славеа со 1:0...

Можно е трофејно финале, но и некое дебитантско

Од 12-те репрезентации што до неделата останаа во игра за трофејот на СП 2018, пет во минатото играле во финален меч, уште три во...

Надал против Тим во финалето на „Ролан Гарос“

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал се пласираше во своето 11-то финале на „Ролан Гарос“. Надал во полуфиналето по два часа и 17 минути игра го совлада...

Доминик Тим се пласираше во финале на „Ролан Гарос“

Австрискиот тенисер Доминик Тим за првпат се пласираше во финалето на „Ролан Гарос“, што воедно претставува најголем успех во неговата кариера. Тим со 3:0 во...

Финалето во ЛШ во 2020 година ќе се игра во Истанбул

Финалето на Лигата на шампионите во 2020 година ќе се одржи во Истанбул на Олимпискиот стадион во Ататурк, потврди УЕФА. Одлуката беше донесена во...

Бостон го совлада Кливленд и стигна на чекор до големото финале

Kошаркарите на Бостон Селтикс се на една победа од големото финале во НБА лигата , откако ноќеска го победија Кливленд Кавалирс со 93:86 и...

Вардар се закити со 13-от куп-трофеј

Во финалето на 26-то издание на турнирот што се одржа во салата „Младост“ во Битола, Вардар го победи Металург со 30-26 Ракометарите на Вардар по...

Познати провизорните списоци за СП, финалните до 4 јуни

Повеќето селектори веќе ги објавија провизорните листи со имињата на 28, 29, 32, па и 35 фудбалери, кандидати за настап на финалниот турнир Светското првенство...

Само три тима го победиле Реал во финале

Реал Мадрид 16-ти пат ќе игра во финалето на фудбалската ЛШ (порано Куп на шампионите). Шпанскиот тим од 15-те досегашни финалиња има 12 титули...

Секој што ја победил Барселона од 2007-та до лани играл во...

Откако ја совладале Барселона во некоја нокаут-фаза на ЛШ, финалисти биле Атлетико Мадрид (двапати), Ливерпул и Јувентус, а шампиони станале Манчестер јунајтед, Интер, Челси...