Ознака: филхармонија

Концерт на Филхармонијата со американскиот музичар Хуан Аткинс во Охрид

Македонската филхармонија под диригентската палка на Џијан Емин и американскиот музичар и диџеј Хуан Аткинс вечер, во 22 часот во Античкиот театар во Охрид, ќе...

Филхармонија ќе патува во Кина, Казахстан и во Шпанија

Новата концертна сезона 2018/2019 на Македонската филхармонија ќе почне на 27 септември, под името „Ново утро“, кога под палката на маестро Јерухам Шаровски од...

Македонската филхармонија со богата програма во новата концертна сезона

Македонската филхармонија најави богата програма за концертната сезона 2018/2019, која ќе почне на 27 септември со концертот „Ново утро“ и настапот на славниот француски...

Концерт на Феми Кути на отворено во Градски парк

Македонската филхармонија, во соработка со кино „Милениум“ и Град Скопје на 6-ти и 7 јуни под отворено небо во Градскиот парк ќе организира настани...

Грандиозно финале со безвремениот „Реквием“ на концертот на филхармонијата

Овој концерт на Македонската филхармонија беше одлично програмски дефиниран. Иако обично Моцартовиот „Реквием“ се изведува самостојно, ретко со други дела во иста вечер, овој...

Музика од Моцарт во Македонската филхармонија

Македонската филхармонија вечер повторно ќе го изведе „Реквием“ од Волфганг Амадеус Моцарт, едно од најкрупните дела во класичната музика. Под диригентство на маестро Емил...

Филхармонија во престижно лондонско списание

Текст за историјатот на Македонската филхармонија, за официјалното отворање на новата концертна сала, и рецензија на видниот англиски музички критичар од „Телеграф“, Џефри Норис...

Концерт на Џијан Емин, филхармонијата и на ЗЏМ

Македонската филхармонија и Здружението на џез-уметници на Македонија, на 12 април (четврток) во 20 часот, ќе одржат електроакустичен концерт на Џијан Емин. На концертот...