Ознака: филхармонија

Концерт со врвниот ирски пијанист Бери Даглас

Со „Љубов за Клара“ е насловен концертот на оркестарот на Филхармонија кој ќе се одржи в четврток на 12 декември во 20 часот. Солист...

Јубилеен концерт на Факултетот за музичка уметност

Во големата сала на филхармонијата, вечерва, со почеток во 20 часот, ќе биде одржан свечен концерт по повод 53-годишнината од основањето на Факултетот за...

Уникатен џез-концерт во Филхармонија

Биг-бендот на Здружението на џез-музичари на Македонија (ЗЏМ) ќе ги изведе најдобрите теми на една од најпопуларните групи на сите времиња - „Рејдиохед“, вечерва,...

„Бранч енд брас“ во Филхармонија

Унгарскиот мајстор на туба Роланд Сентпали на први декември (недела) ќе настапи во Камерната сала на Филхармонија. Ова е прв пладневен концерт во Филхармонија,...

Филхармонијата ќе го прослави 75-от роденден со пијанистката Зи Зи

На 21 ноември, по повод 75-годишнината од формирањето, Македонската филхармонија ќе одржи симфониски концерт симболично насловен „Среќен роденден“, на кој како солист ќе настапи...

Музиката на „Рејдиохед“ во џез верзија во Филхрамонија

Во големата сала на Филхармонијата, на 30 ноември биг-бендот на Здружението на џез-музичари на Македонија (ЗЏМ), ќе ги изведе најдобрите теми на една од...

Роденденски концерт со кинеската пијанистка Зи Зи

По повод 75-годишнината од формирањето, Филхармонија в четврток ќе одржи симфониски концерт симболично насловен „Среќен роденден“ на кој како солист ќе настапи исклучителната кинеска пијанистка...

Концерт со Вадим Глузман во Филхармонија

„Меѓу срцето и умот“ е насловен концертот на кој вечерва со почеток во 20 часот, во Македонската филхармонија ќе настапи исклучителниот руски виолинист Вадим...

Концерти на „Елогио“ и „Ну погоди“ во Филхармонија

Вечерва и утре во Филхармонија ќе се изведат два концерта, и тоа концерт на фантастичното гитарско трио „Елогио“, додека, пак, вториот е детскиот концерт...

Концерт на гитарското трио „Елогио“ во Филхармонија

Во Камерната сала на Филхармонија в петок, на 8 ноември, во 20 часот ќе настапи гитарското „Трио Елогио“, основано од тројца исклучителни гитаристи –...