3 C
Skopje
18.11.2018 - 9:41

Ознака: филхармонија

Концерт „Барок Трежрс“ во Филхармонија

Камерниот концерт под наслов „Барок Трежрс“ на ансамблот „Г.А.П.“ ќе се одржи утревечер, со почеток во 20 часот, во Камерната сала на Македонската филхармонија....

Филхармонија на турнеја во Шпанија

Во периодот од 28 октомври до 2 ноември, Македонската филхармонија ќе оствари турнеја во шпанските градови Сарагоса и Хуеска. На 30 ноември концерт ќе...

Деветтата симфонија на Бетовен на концертот на Филхармонија

 „Борба, надеж, победа“ е насловот на вечерашниот симфониски концерт на Македонската филхармонија, на кој првпат во Македонија ќе гостува врвниот австриски диригент Густав Кун. Под...

Почнува „Интерфест“ со концерт на Филхармонија

Во Центарот за култура на Битола вечерва почнува 27-то издание на интернационалниот фестивал на класична музика „Интерфест“. Во 17 фестивалски вечер ќе настапат реномирани...

Главна мисија ни е претставување на Филхармонијата надвор

Како уметник, кој од 2000 година е дел од оркестарот на Филхармонијата, се радувам што институцијата има голема перспектива. Со беспрекорните услови како генерација...

Францускиот пијанист Лука Дебарг на отворањето на новата сезона на Филхармонијата

Македонската филхармонија ја почнува новата концертна сезона, вечерва во 20 часот, со концертот под наслов „Ново утро“, на кој ќе настапи врвниот пијанист од...

Филхармонијата со „Ново утро“ идниот четврток ќе ја почне новата концертна...

Свеченото отворање на новата сезона 2018/2019 на Македонската филхармонија ќе биде идниот четврток од 20 часот со концертот „Ново утро“. Ќе настапи врвниот француски пијанист...

Македонската филхармонија, Феми Кути и Емин Џијан со концерт во Белград

Оркестарот на Македонската филхармонија заедно со африканската ѕвезда Феми Кути и Емин Џијан како диригент, в четврток ќе одржат концерт во Белград на отворено,...

Кон крајот на месецов почнува новата сезона на Филхармонијата

Сезоната се отвора со концертот „Ново утро“ и со настапот на славниот француски пијанист Лука Дебарг. Диригент ќе биде маестро Јерухам Шаровски од Израел Новата...

Концерт на Филхармонијата со американскиот музичар Хуан Аткинс во Охрид

Македонската филхармонија под диригентската палка на Џијан Емин и американскиот музичар и диџеј Хуан Аткинс вечер, во 22 часот во Античкиот театар во Охрид, ќе...