-5.2 C
Skopje
24.1.2022 - 5:24

Ознака: Филхармонијата

Тимоти Ридаут од Велика Британија гостин на Филхармонијата

Оркестарот на Филхармонијата, вечерва, во 20 часот, ќе го одржи концертот насловен „Зимски соништа“. Како солист настапува виолистот Тимоти Ридаут од Велика Британија, диригент...

Филхармонијата и „Архангел“ во Градскиот парк

Tрадиционално, во соработка со Град Скопје, вечерва, во 21 часот, во Градскиот парк ќе се одржи концертот „Филхармонија на отворено“. Оваа година концертот е...

Студентите по музичка уметност со концерт во Филхармонијата

„Звукот на идната генерација“ е насловен концертот со студентите од државните факултети за музичка уметност, кој ќе се одржи вечерва, во 20 часот. Диригент...

Вкупно 16 концерти во сезоната „Звук на два метри“ на Филхармонијата

„Нова Година – нов почеток!“ е насловен последниот концерт на Филхармонијата за 2020 година, кој ќе се одржи вечерва, во 20 часот. Станува збор...

Омаж на Арво Перт во Филхармонијата

Ансамблот и хор „Профундис“, под диригентската палка на Ѓурѓица Дашиќ, вечерва ќе одржи концерт „Созерцание“, омаж на Арво Перт, во големата сала на Филхармонијата....