8 C
Skopje
20.1.2019 - 16:45

Ознака: филм

Не можете да го соберете сето зло во еден филм

Современите интелектуалци од Источна Европа денес бараат одговори за некои црни дупки во поблиската историја на нивните општества. Романскиот режисер Жуде го прави тоа...

Рускиот „Магичен свет“ најдобар на „Мобил фестивал“

Рускиот филм „Магичен свет“ на режисерката Катја Ветрова е добитник на наградата „Ратка Илиевска-Лале“, за најдобар филм на 9-от „Мобил филм-фестивал“. За најинвентивен филм...

„Воени кучиња“ го освои првото место на интернационалниот натпревар „Филм конверт“

Македонски краток филм „Воени кучиња“, на режисерите Пеце Здравковски и Бојан Соклевски, го освои првото место на интернационалниот натпревар за краткометражни филмови  „Филм конверт“.  –...

Ал Пачино во улога на „Кралот Лир“

Ал Пачино се подготвува да биде ѕвезда на нова филмска адаптација на Шекспировата трагедија „Кралот Лир“. Режисер на новиот филм ќе биде Мајкл Радфорд. Седумдесет...

„Вдовици“ од Меквин пристигнува во кината

Конечно во нашите кина пристигнува новиот крими-трилер „Вдовици од Меквин, режисерот на: „Глад“, „Срам“ и „12 години ропство“. Филмот доби одлични критики, како од...

Шпански филмови во Кинотека

Од 21 до 27 ноември во Кинотеката на Македонија ќе бидат прикажани седум филма од шпанската кинематографија. Неделата на шпанскиот филм в среда ќе...

Филмот за киднапираниот македонски премиер на редовен репертоар

Куриозитет е тоа што премиерата на филмот коинцидира со неодамнешното исчезнување на поранешниот премиер Никола Груевски, односно неговото бегство од издржување на затворската казна...

„Воени кучиња“ повторно во трка за прво место на интернационален натпревар

Македонски краток филм „Воени кучиња“, на режисерите Пеце Здравковски и Бојан Соклевски, повторно е дел од интернационален натпревар за краткометражни филмови, овој пат на...

„Бегство од Шошенк“ е најдобар филм во последните 30 години

Според анкетата на синџирот киносали „Шоукејс“, „Бегство од Шошенк“ е најдобар филм во последните 30 години, Том Хенкс е најдобар глумец, а Џуди Денч...

Најдобрите улоги на Рајан Рејнолдс

Рајан Рејнолдс, роден на 23 роден на 1976 година, е канадски актер. Тој стана познат по својата улога во ситкомот „Две момчиња и девојка“...