13 C
Skopje
16.11.2018 - 13:16

Ознака: филм

Џони Деп ќе снима во Србија

Познатиот холивудски актер Џони Деп ќе ја посети Србија во јануари следната година за снимање на филм за воениот фотограф Јуџин Смит. Снимањето на филмот...

„Збогати се прекуноќ“ – мото на 17-от „Синедејс“

Меѓународниот фестивал на европски филм ќе започне на 8 ноември, со филмот „Матанги/Маја/М.И.А“ од режисерот Стив Ловериџ Годинешниот 17-ти „Синедејс“, меѓународен фестивал на европски филм,...

Дводневна филмска и видео програма „Препрочитување на Бергман” во МСУ

Со проекција на филмот „Седмиот печат“, вечер во Музејот на современата уметност (МСУ) почнува дводневната филмска и видео програма „Препрочитување на Бергман”. Програмата се фокусира...

Ревија на италијански филм во Прилеп

И вечерва во киното „Мис Стон“ во Прилеп ќе се одржува Ревијата на италијанскиот филм. Почетoкот е од 19 часот, со филмот „Дали некогаш...

Започна „Скомрахи 2018“

Почнувајќи од утре, па до 6 ноември, на Факултетот за драмски уметности - Скопје, ќе се одржува познатиот интернационален студентски филмски и театарски фестивал...

Истражувачкиот филмски фестивал порача – најдобро останете офлајн!

Ирма Башеска Ристовска „Вистината, лагата и лајковите“ е тема на годинешниот Истражувачки филмски фестивал, отворен завчера во „Кино култура“, во присуство на многубројна публика. Темата...

Леонардо ди Каприо повторно во филм на Скорсезе

Леонардо ди Каприо ќе има улога во новиот филм на режисерот Мартин Скорсезе, крими-драмата „Убијци на цветната месечина“. Во него се раскажува за колежот...

Албумот „Blood on the Tracks“ на Дилан ќе биде објавен и...

Дилановиот класик кога станува збор за албумите, „Blood on the Tracks“, наскоро ќе биде пренесен на филм, а ќе го режира легендарниот режисер на...

Најдобрите филмови на Кристофер Нолан

Кристофер Џонатан Џејмс Нолан (Лондон, 30 јули) е британско-американски режисер, сценарист и продуцент. Син на Англичанец и на Американка, Нолан е државјанин и на...

Ми се смее, ми се плаче – Доаѓаат „Скомрахи 2018“

Со цел да ја разбијат монотонијата во градот, доаѓаат интернационалните студентски средби „Скомрахи 2018“ или фестивалот за театар, филм и културен контраст на секојдневието. Од...