15 C
Skopje
23.9.2018 - 8:58

Ознака: филм

Вилијем Дефо: Флертувавме со духот на Ван Гог

Додека Вилијем Дефо се подготвувал да го игра Винцент ван Гог во филмот за познатиот сликар, направил нешто од што ќе им се крене...

„Мама миа еве сме повторно“ – најгледан филм ова лето во...

аЦели десет години по големиот успех на првиот дел, популарниот филмски мјузикл „Мама миа“ доби продолжение, повторно со музиката на безвременските хитови на групата...

Филмот за Нил Армстронг искритикуван како непатриотски

Филмот за Нил Армстронг и мисијата Аполо 11 - „Првиот човек“, кого го глуми Рајан Гослинг, во САД е искритикуван како недоволно патриотски, оти во...

Римејкот на филмот „Пеперуга“ викендов ќе се прикажува во САД

Овој викенд во редовна дистрибуција во 520 кина во САД пристигнува новиот филм „Пеперуга“, кој во текот на 2016 година се снимаше во Црна...

Бетмен е омилен суперхерој кај филмските љубители

Според оценките на ИМДБ, ова се најдобрите филмови со суперхерои 1. „Бетмен: темниот витез“ (2008) Режија: Кристофер Нолан Актери: Кристијан Бејл, Хит Леџер, Арон Екхарт Кратка содржина: со...

Македонскиот „Догс оф вор“ во сериозна трка на светски натпревар

Во моментов овој 3-минутен филм се наоѓа на четврто место, од вкупно 1.612 филма „Догс оф вор“ е единствениот македонски краток филм што е дел...

Филмот „Првиот човек“ го отвора 75. Меѓународен филмски фестивал во Венеција

Во Венеција денеска се отвора 75-то издание на наjстариoт кино фестивал во светот, што ќе трае до 8 септември. Претседател на жирито годинава ќе...

„Марвел“ подготвува три филмски спектакли

За следниве години се најавени неколку филма на кои продукцијата „Марвел“ работи во меѓувреме. Еве што да очекуваме во 2019 година. Капетан Марвел (2019) Датум на...

Филмот „Ругање со Христос“ со светска премиера на фестивал во Монтреал

Македонскиот игран филм „Ругање со Христос“, финансиран од Агенцијата за филм на Македонија и работен во соработка со продукции од Грција, Албанија и Словенија,...

И дождот запре за 9-от „Македокс“

За отворањето на фестивалот, кој ќе трае до 23 август, беа прикажани два филма: „Вај-фај плаза Куба“ во режија на Адријан Келтерборн и „Кеди“...