3 C
Skopje
16.11.2018 - 2:42

Ознака: филм

Филмот и музиката собраа илјадници луѓе во Градскиот парк

Градот Скопје, киното „Милениум“ и Младинскиот културен центар изминативе денови организираа две исклучителни вечери под отворено небо во Градскиот парк. Првата, која собра, според...

Краткиот „Види ја ти неа“ во Палм Спрингс и во Сиднеј

Краткометражниот игран филм „Види ја ти неа“ во режија на Горан Столевски го продолжува својот фестивалски живот во Палм Спрингс, САД и во Сиднеј,...

Филмот „Види ја ти неа“ ќе се прикажува на Палм Спрингс

Краткометражниот игран филм „Види ја ти неа“ во режија на Горан Столевски ќе биде прикажан на Интернационалниот филмски фестивал Палм Спрингс во САД и...

Изложбата „Македонска џез-тетика“ на „Скопје синема сити“

Покрај филмската програма, филмскиот фестивал „Скопје синема сити“ најавува и претфестивалска програма на 6 јуни од 19 часот, која вклучува изложба на фотографии на...

Иновативната инклузивна практика во училиштата на филм

До инклузивност со соработка“ е филм што ја следи интимната приказна на Николина Новакова, ученичка со попреченост во осмо одделение во училиштето Документарниот филм „До...

Филмот снимен по идеја на Живко Здравковски на фестивал во Златибор

Документарниот филм „250 скали“, работен по идеја на македонскиот новинар Живко Здравковски, а посветен на кошаркарските светски шампиони, ќе го отвори Седмиот меѓународен фестивал...

Довербата е најважна, не само во филмот, туку и во животот

Убавото во мојава професија е што имам можност да се впуштам во нешто и не знам каде ќе ме однесе, како некаков тобоган. Најбитен...

Хрватскиот филм „Устав“ најдобар на фестивалот SEE Berlin 2018

Во култното кино Бабилон во Берлин синоќа, со прогласување на победниците во повеќе категории, заврши овогодинешното издание на Фестивалот на кинематографиите на Југоисточна Европа...

Златна палма освои јапонскиот филм „Крадци“

Јапонската драма „Крадци“ (Shoplifters) на режисерот Хироказу Коре-Еда освои Златна палма на 71. Кански фестивал. Филмот „Blackkklansman (Black Klansman)“ на американскиот режисер Спајк Ли ја доби...

Манчевски ќе го снима „Врба“, објавен повик за аудиција

Продукцијата „Сектор филм“ и режисерот Милчо Манчевски повикуваат студентки и студенти на наставните програми по актерска игра на аудиција за неговиот нов игран филм...