5 C
Skopje
24.1.2019 - 14:24

Ознака: филм

Маските на „Комик-кон“

Голем број на маски инспирирани од ликовите од стриповите и од филмовите можеа да се забележат на годинашниот „Комик-кон“, во Сан Диего, САД. „Комик-кон“...

Публиката на „Бич филм-фестивал“ уживаше во првата проекција на брод во...

Вториот ден од „Бич филм-фестивал” беше разновиден. За сечиј вкус по нешто. Додека на плажата Оревче една публиката го гледаше турскиот филм „Wish to...

Летиција Каста снима филм во Македонија

Познатата француска глумица и манекенка Летиција Каста од денеска до 24 август ќе снима филм во околината на Битола. Станува збор за долгометражниот „Зад...

Пронајдено необјавено сценарио за филм, напишано од Кјубрик

Сценарио напишано од Стенли Кјубрик и неговиот соработник Калдер Вилингам во 1956 година, под наслов „Пламена тајна“ (Burning Secret), е пронајдено сосема случајно од...

Се снима „Вера“ на Верица Недеска

Вчера во Скопје, во хотелот „Водно“, започна снимањето на краткометражниот игран филм „Вера“, чиј сценарист и режисер е актерката Верица Недеска. Филмот е копродукција...

Пред 40 години беше снимен култниот мјузикл „Брилијантин“

Минаа 40 години откако Оливија Њутн Џон и Џон Траволта ги освоија младите од цел свет, со мјузиклот „Брилијантин", кој несомнено стана холивудски класик. -...

Македонскиот филм „Џган“ прикажан на фестивалот во Пула

Македонскиот игран филм „Џган“, по сценарио и во режија на Вардан Тозија, а продуциран од Огнен Антов, беше прикажан на еден од најголемите...

Кејт Винслет и Дајан Китон ќе глумат во обработка на „Тивко...

Кејт Винслет, Дајан Китон и Мија Васиковска ќе се појават во „Blackbird”, обработка на данската драма на Били Огуст „Тивко срце“ од 2014. Филмот е...

Лукаш

Доста одамна, кога го запознав Лукаш, тој се обидуваше, многу несмасно и многу упорно, да се симне по стрмите скали во зградата на ул....

Филм со Летиција Каста ќе се снима во Битола

Француската актерка и супермодел Летиција Каста ќе игра во една од главните улови во играниот филм „Зад хоризонтот” (Le Milieu De L’Horizon) кој ќе...