14.9 C
Skopje
19.9.2019 - 2:45

Ознака: филм

Тешко е да се одвои фотографијата од филмот како целина

Весна Дамчевска специјално за „Нова Македонија“ од Битола „Браќа Манаки“ е еден од двата фестивала посветени на кинематограферската работа во филмот, покрај оној во Полска, каде...

Посебен сообраќаен режим на улицата Лазар Личеновски поради снимање филм

Во четврток и петок во периодот од 18 до 6 часот и во недела и понеделник во истото време на улицата Лазар Личеновски, поради...

(Видео) „Џокер“ доби 8-минутни овации на филмскиот фестивал во Венеција

Осумминутни овации доби филмот „Џокер“ на Венецискиот филмски фестивал. Адаптацијата на Џокер со Хоакин Феникс во главната улога е еден од најочекуваните филмови за оваа...

Павел Павликовски: Сараево е дел од мојата ментална мапа

Угледниот полски режисер и оскаровец Павел Павликовски зборуваше за својата долга и интимна врска со Сараево, за својата средба со Емир Кустурица, филмот „Српска...

Џорџето Џигуаро – дизајнерот на автомобили од филм со Џејмс Бонд...

Малкумина дизајнери биле влијателни како Џорџето Џигуаро во обликувањето на современите автомобили. Во неговата 64-годишна кариера, тој дизајнирал некои од најуспешните и највлијателни автомобили...

Прикажан последниот филм на Гарванлиева „Тетовски самрак“

Во „Чифте-амам“ е отворена и фотоизложбата „Љубените. Сеќавање на еден заеднички живот“, на која се прикажани портрети од сопружниците Билјана Гарванлиева и Мануел Цимер,...

Питер Фонда ќе го паметиме по култниот филм „Голи во седло“

Глумецот Питер Фонда, кој стекна светска слава играјќи во култниот филм „Голи во седло“ (Easy Rider), почина на 16 август во Лос Анџелес. Тој...

Шарлиз Терон, Никол Кидман и Маргот Роб во „Секс-скандал“

Новиот филм на режисерот Џеј Роуч и на сценаристот и продуцент Чарлс Рандолф, „Секс-скандал“ (Bombshell), моментно е во центарот на вниманието на љубителите на...

Филмови што ќе ве пренесат во бајковити европски предели

Ако сте во потрага по филм што ќе ве опушти, ќе ви дадеме неколку предлози што ќе ве однесат во волшебни места, идеални за...

Последниот филм на Гарванлиева на јубилејниот „Македокс“

Десет македонски документарни филмови ќе бидат прикажани како дел од програмата на годинашното 10-то јубилејно издание на фестивалот за креативен документарен филм „Македокс“, најавија...