Ознака: филм

Недела на италијански филмови – „Миграција, вчера и денес“

Од 17 до 23 мај, по чекорите на успехот на претходните изданија, во Кинотеката на Република Северна Македонија во Скопје ќе се одржи 21-то...

Том Круз ги врати „златните глобуси“ придружувајќи се на холивудскиот бунт...

Американската телевизиска мрежа „Ен-би-си“ се откажа од емитување на церемонијата на доделување на „Златните глобуси“ в година по холивудските реакции за етиката и недостатокот...

Доделени наградите на фестивалот за краток филм „Филмај“

Објавени се добитниците на наградите од конкурсот за Третиот меѓународен фестивал на краток филм „Филмај 2021“ – Куманово. Трочленото жири во состав: Лидија Мојсовска...

Тарковски ги создава приказните исто како Рубљов своите икони

За значењето на духовноста за Тарковски во создавањето на филмот „Андреј Рубљов“, кој првично е завршен во 1966 година, но во кината се појавува...

„Номадленд“ е најдобар филм, со „оскари“ се закитија и Клои Жао...

„Номадленд“ е прогласен за најдобар филм, додека неговата ѕвезда Франсис Мекдорманд победи во категоријата за најдобра актерка на синоќешната церемонија на доделувањето „оскари“, во...

Револуционерен филм многу пред своето време

Славниот режисер Мартин Скорсезе вели дека „Граѓанинот Кејн“ ја одредил неговата поетика. Култниот филм влијаел и на творештвото на Копола, Вуди Ален, Стенли Кјубрик,...

„Кво вадис, Аида?“ на Јасмила Жбаниќ во трката за „оскар“

Американската академија за филмска уметност и наука го објави официјалниот список на номинации за наградата „оскар“, во кој се наоѓа и филмот „Кво вадис,...

Бугарска премиера на „Хомо“ на Игор Иванов-Изи

По 51-от филмски фестивал „Гоа“ во Индија, Интернационалниот филмски фестивал во Софија го селектира долгометражниот игран филм „Хомо“ на режисерот Игор Иванов-Изи во натпреварувачката...

Се подготвува анимиран филм „Големиот Гетсби“

Во подготовка е анимирана адаптација на книгата „Големиот Гетсби“ на Френсис Скот Фицџералд, која ќе биде во режија на Вилијам Џојс. Сценариото за овој анимиран...

Џулија Робертс и Џорџ Клуни повторно ќе глумат заедно во „Билет...

Џулија Робертс и Џорџ Клуни ќе глумат во новата романтична комедија „Билет за рајот“, која повторно ќе ги обедини ѕвездите на „Единаесеттемина на Оушн“...