10.8 C
Skopje
24.10.2021 - 11:30

Ознака: Филмски

Заврши „Европскиот филмски предизвик“

Во рамките на третиот „Европскиот филмски предизвик“ се реализира филмско доживување на брегот на Охридско Езеро со европски филмови, во рамките на 4-то издание...

Филмски авантури за љубителите на патувања

Многу филмови можат да инспирираат патувања. Или барем да разубават ден поминат дома. Во прилог се неколку филма за сите што сакаат да патуваат. „Експедиција...

Легендарни филмски сцени снимени во светските музеи

Алфред Хичкок до Жан-Лук Годар, голем број режисери ги искористија патеките низ големите светски музеи како заднина за сцени во своите филмови. Тоа се...

Филмски ѕвезди без диплома

Понекогаш талентот е сѐ што е потребно за да се издигнете над просечноста, а доказ за тоа се глумците што и без филмска академија...

Телевизиски и филмски серии со кои ќе се вратите во...

Не мислете на лошите вести, продолжениот карантински викенд, затворените граници... и опуштете се во кругот на семејството заедно со: „Индијана Џонс“, „Ѕвездени патеки“, „Куќа...

Најдобрите филмски франшизи на сите времиња

Има многу франшизи што со нетрпение се чекаат, кои имаа обожаватели што ги гледаат по неколкупати. Во прилог најдобрите и најуспешните. Вкупната заработка се...

Се зголемува бројот на драмски и филмски премиери во Кичево

Паралелно со зголемувањето на останатите содржини, концерти, рецитали, ликовни изложби, промоции на книги и др., раководството на Центарот за култура од Кичево, прави сериозни...

Филмскиот проект „М“ му ја донесе наградата „кросроудс“ на Вардан Тозија

Филмскиот проект „М“ во режија на Вардан Тозија и продукција на Дарко Попов е добитник на наградата „кросроудс“ на престижниот копродукциски форум „Агора“, во...

Глобален филмски музички натпревар

Филмскиот музички натпревар (ФМН) бара талентирани музичари, филмаџии и графички дизајнери од Македонија за натпревар што утре ќе почне глобално во сите земји, на...

Филмскиот фестивал за млади „Џифони“ патува во Берово

Филмскиот фестивал за млади „Џифони“ утре и задутре гостува во Берово. Во текот на двата дена во Бизнис-центарот во Берово учениците ќе ги гледаат италијанскиот...