Ознака: филмски фестивал

Берлиналето годинава во знак на женското творештво

Меѓународниот филмски фестивал во Берлин беше отворен синоќа со филмот на данската режисерка Лоне Шерфиг – „Љубезноста на странците“. За главната награда Златна мечка...

Документарецот „250 скалила“ меѓу фаворитите на фестивалот во Милано

Документарниот филм „250 скалила“, работен по идеја на македонскиот новинар Живко Здравковски, а посветен на кошаркарските светски шампиони од Бормио, ќе биде прикажан на...

Почнува Истражувачкиот филмски фестивал Скопје

Дебати, работилници и филмови што се фокусираат на интересни и актуелни теми во медиумите, за кои се дебатира во Европа и светот ќе може...

Трет филмски фестивал „Богородичен покров”

Во Кинотеката на Македонија од  денеска до 18 октомври ќе се одржува третиот Меѓународен филмски фестивал за духовни, хумани и културни вредности „Богородичен покров". На...

На ИФФК „Браќа Манаки“ претставен филмот „Скаут“ на Алекс Цветков

На последната прес конференција од годинашниот ИФФК „Браќа Манаки“, во Битола беше претставен дел од тимот на краткометражниот игран филм „Скаут“ на режисерот Алек...

Отворено 75. издание на Меѓународен филмски фестивал во Венеција

Во Венеција синоќа беше отворено 75-то издание на наjстариoт филмски фестивал во светот, со филмот „First Man“ на американскиот режисер Демијен Шазел. „First Man“  е биографската сага за...

Скорсезе и Бланшет го прогласија 71-от Филмски фестивал во Кан за...

Американскиот режисер Мартин Скорсезе и австралиската глумица Кејт Бланшет, го прогласија за отворен 71-от Филмски фестивал во Кан, прв по избивањето на скандалот со...

Холивудските ѕвезди блескаа на црвениот килим во Кан

Ѕвездите од филмската индустрија блескаа на црвениот килим на 71-то издание на фестивалот во Кан, кое беше отворено синоќа.

Милчо Манчевски во жири на Филмскиот фестивал во Иран

Најтрофејниот македонски филмски режисер Милчо Манчевски е во жирито на меѓународниот филмски фестивал „Фаџр“, што е во тек во главниот град на Иран, Техеран....

Осми Филозофски филмски фестивал од 12 до 19 април

Филозофското друштво на Македонија годинава го организира 8. Филозофски Филмски Фестивал, втор со интернационален предзнак. Главната програма на ФФФ ќе се одржи во периодот...