Ознака: филмски фестивал

„Врба“ на филмскиот фестивал „Црни ноќи“ во Талин

Филмот „Врба“ на Милчо Манчевски се враќа на европска почва, откако длабоко ја импресионираше азиската публика на филмскиот фестивал „Златен коњ“ во Тајпеј. Вечерва...

Почесното „Срце на Сараево“ за Алехандро Инариту

Мексиканскиот режисер, продуцент и сценарист Алехандро Инариту, познат по проникливите, универзални приказни за човековата состојба, е добитник на почесното „Срце на Сараево“, награда за...

„Арена“ на неостварени желби

Според некои статистики, во светот годишно се одржуваат околу 3.600 филмски фестивали, што значи дека постои филм за секој фестивал и фестивал за секој...

Филмскиот фестивал „Џифони патува“ во Кавадарци

Фестивалот „Џифони Македонија“ продолжува да патува низ нашата земја. Кавадарци е шеснаесетта општина каде што деновиве се одржува филмскиот фестивал за млади „Џифони патува...

Едвард Лакман на 40 издание на фестивалот „Браќа Манаки“

Еден од водечките светски кинематографери Едвард Лакман, потписник на повеќе од 80 играни филма меѓу кои оскаровски кандидати e годинешниот добитник на наградата „Златна...

Најдоброто од Кан

  Бројни славни личности од светот на филмот, музиката и на модата продефилираа на годинешното 72-ро издание на Меѓународниот филмски фестивал во Кан (се одржува...

Почнува 14. Фестивал на Новиот германски филм

Со проекција на комедијата „100 работи” во киното „Милениум“, денеска почнува 14. Фестивал на Новиот германски филм. Драма, трагикомедија и комедија, семеен, детски и документарен...

Канскиот фестивал во чест на режисерката Агнес Варди

Организаторите на годинешниот 72. Меѓународен филмски фестивал во Кан денеска ќе ги соопштат филмовите кои ќе се натпреваруваат за „Златна палма“. Овојпат, претседател на...

Филмот „Господ постои, името ѝ е Петрунија” ја освои главната награда...

Филмот „Господ постои, името ѝ е Петрунија” на Теона Стругар Митевска ја освои главната награда на фестивал во Дортмунд, Германија, (Dortmund | Cologne...

Скопски филмски фестивал од 17 до 25 април

Со премиерата на првиот долгометражен игран филм на режисерката Марија Џиџева – „Втора шанса“, в среда во кино „Милениум“ ќе биде отворен 22 Скопски...