Ознака: филмски фестивал

Гламур и маски на црвениот тепих во Венеција

Заштитните протоколи за ковид-19 немаа влијание врз гламурот на холивудските ѕвезди, и покрај тоа што актерите со маски на лицата прошетаа на црвениот тепих...

Венеција е подготвена за првиот филмски фестивал во корона-ерата

Фестивалот во Венеција вообичаено беше прво место каде доаѓаа многу sвезди и филмаџии на патот до доделување на „оскарите“. Вообичаено, Џорџ Клуни, Бред Пит,...

Агенција за филм: Правиме максимални напори да се сочуваат филмските фестивали

Откако неколку организатори на филмски фестивали кои побараа исплата на парите за одобрените проекти, од Агенцијата за филм реагираат дека во неколку наврати правеле...

Македонските филмски фестивали бараат исплата на средствата за одобрените проекти

Македонските филмски фестивали реагираат дека и по шест месеци од доделената поддршка на конкурсот од Агенцијата за филм немаат потпишано договори, ниту, пак, добиено...

Филмскиот фестивал во Торонто на отворено и без црвен тепих

Филмскиот фестивал во Торонто (од 10 до 19 септември) ќе се одржи на отворено, со дигитални проекции, драјв-ин и само две кино-сали, како и...

Фестивалот „Браќа Манаки“ ќе биде одбележан, но не на традиционален начин

На последното собрание на ДФРМ, беше ре-избрана Гена Теодосиевска за директор на ИФФК „Браќа Манаки”, а мандатот според Статутот на ДФРМ важи за следните...

„Врба“ на Манчевски на 10. Филмски фестивал во Пекинг

По фестивалското затишје поради коронавирусот, „Врба“ на Милчо Манчевски го продолжува походот по светските фестивали. Филмот е селектиран во официјалната натпреварувачка програма на 10....

Заокружени ФФФ пролетните онлајн миграции, дел од 10-от Филозофски филмски фестивал

  Вчеравечер со концерт во живо во Кинотеката на С. Македонија на македонската пијанистка со богата интернационална кариера, Ема Попивода, беше спуштена завесата на првиот...

Филмови за Тарковски, Дишан и Морен на програмата на ФФФ пролетните...

Под мотото „ИДЕИ, СВЕТОВИ“ годинава Филозофското друштво на Македонија (ФДМ) го организира 10-от ФИЛОЗОФСКИ ФИЛМСКИ ФЕСТИВАЛ (ФФФ) како хибридно издание. Сето она што можеше...

Венецискиот филмски фестивал оди напред без соработка со Кан

Филмскиот фестивал во Венеција сè уште планира да продолжи на Лидо по вообичаениот терк, во почетокот на септември. Роберто Сикуто, претседател на Венециското биенале,...