Ознака: Филмска

Хипхоп-монтажа – техника на филмска монтажа

Во филмската индустрија постои термин „хипхоп-монтажа“, кој се однесува на брзите, кратки и нагли резови на кадрите. Времетраењето на овие кадри се движи од...

„Боемска рапсодија“ – најпродавана филмска музичка биографија

Оскаровецот „Боемска рапсодија“ досега заработи 830 милиони долари на меѓународниот пазар и 71 милион долари од домашната, британска публика. Филмот стана најпродавана адаптација на музичка...

Филмската адаптација на „Аладин“ премиерно на 24 мај

Возбудливата и крајно жива филмска адаптација на дизниевиот анимиран класик „Аладин“,би требало да ја има светската кинопремиера на 24 мај. Како најава неодамна беше...

Филмска работилница на ЕСРА

Филмска работилница насловена „Како се пишува, режира и продуцира прв игран филм“ се одржа вчера на универзитетот ЕСРА. Работилницата, која наедно е дел и...