Ознака: Филмот

Најавено ново продолжение на филмот „Валкан танц“

Популарната романтичната драма „Валкан танц“ од осумдесеттите ќе го добие своето продолжение, а во него ќе настапи и Џенифер Греј, која во првиот дел...

Европска награда за жени во филмот

Наградата „аудентиа“ првпат е доделена во 2016 година, на „Истанбул филм-фестивал“, а честа да ја освои ѝ припадна на режисерката Анка Дамиан, за филмот „Магичната...

Крис Хемсворт во филмот за Халк Хоган

Познатиот актер Крис Хемсворт се подготвува да го отелотвори еден од најпознатите професионални борачи на сите времиња, Халк Хоган, во новиот филм на Нетфликс. Улогата...

Филмот, идеологиjата и ние…

Веста дека европскиот фонд „Еуримаж“ ја поддржал и првата грчко-македонска филмска копродукција „Зад стоговите сено“ во режија на младата грчка режисерка Асимина Проедроу, објавена...

Францускиот министер најави враќање на бакнежот во филмот

Францускиот министер за култура Франк Ристер објави дека на глумците на француските филмски сетови повторно им е дозволено да се бакнуваат - ако се...

За 30 години „Кинопис“ ги допре сите сегменти на филмот

Во изминатите години списанието било одлична можност за откривање и промовирање нови авторски имиња, нови филмски критичари, нови филмолози, како и веќе етаблирани По повод...

Филмот „Платформaта“ нуди „храна за размислување“

Во ова време на криза и страв од моменталната ситуација, кога повеќето од нас се принудени да бараат занимација во рамките на својот дом,...