8.8 C
Skopje
19.10.2021 - 23:42

Ознака: филмови

Богата филмска програма на ИФФК „Браќа Манаки“

Во 14 фестивалски програми ќе бидат прикажани речиси 95 филмови на претстојниот 39. Интернационален фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“ во Битола, кој под...

Зошто некои филмови ги гледаме 100 пати?

Дали ви се случило на телевизија да е пуштена реприза од вашата омилена серија, а вие да ја гледате со големо внимание иако ја...

Езерско синило наместо црвен тепих

Охрид и Оревче не се Кан и Венеција, ама со сигурност ќе прераснат во возбудливо место, како за вистинските филмофили и за гладната публика,...

Најдобрите филмови за мистичниот свет на модата

Исто како и филмот, и модата отсекогаш се сфаќала како спој на магичното и реалното. Во вид на раскошни креации или едноставни дневни костуми,...

Најголемите филмски губитници во последните 15 години

Филмските студија сонуваат за блокбастери, филмови што ќе им донесат огромна заработувачка и ќе ги оправдаат целиот труд и парите вложени во овие проекти....

Финската кинематографија само навидум е далечна и студена

Кинотеката на Македонија ја почна Неделата на современ фински филм, која ќе трае до 29 април. Селектор на филмовите е српскиот режисер Бојан Вулетиќ....

Филмовите по кои ќе го паметиме големиот Милош Форман

Светот на филмот е посиромашен по заминувањето на култниот режисер Милош Форман, кој почина неодамна во 86-та година. Тој ја напушти родната Чехословачка во...

Филмови по избор на Васко Атанасоски во Кинотека

Во Кинотеката на Македонија ќе бидат прикажани два филма по избор на андерграунд изведувачот Васко Атанасоски, кој за март е „уредник со причина“ -...