15.8 C
Skopje
18.10.2021 - 20:22

Ознака: филмови

Пет филмови што треба да ги гледате додека сте во самоизолација

Со оглед на тоа што киносалите сè уште се затворени и луѓето дома се досадуваат читајќи и слушајќи апокалиптични сценарија, има повеќе време од...

Негативците во филмовите никогаш не користат ајфон

Режисерот на хитот „Највс аут“, Риан Џонсон, во интервју за „Венити фер“, откри една занимливост поврзана со користењето ајфон во филмовите. Имено Џонсон вели...

Филмови за силни и посебни жени

Има филмови за кои долго се размислува и се мечтае и такви што веднаш се забораваат. Овој пат ќе ви предложиме десетина филма за силни,...

Скандалот „Вајнстин“ е инспирација за книги, филмови и серии

Како резултат на скандалот, објавени се голем број книги, филмови и телевизиски проекти што го истражуваат развојот на приказната, како и целокупната култура на...

Проекција на наградените филмови од „Астерфест“

Вечерва, во Кинотеката во Македонија, со почеток во 20 часот, ќе биде прикажан дел од наградените краткометражни филмови од последното издание на интернационалниот филмски...

Правиме филмови за теми за кои другите молчат

Загорка Поп-Антоска Андовска, драматург и драмска авторка, коосновачка на академијата ДАСТА, е сѐ поприсутна фигура на полето на студентскиот филм. Минатата недела, ДАСТА одбележа...

Јужнокорејскиот Спилберг – најголем критичар на општеството

Јужнокорејскиот режисер и сценарист Бонг Џун-хо, кој минатата година ги зеде некои од најголемите филмски награди, својот успех го круниса со својот филм „Паразит“,...

Филмови што ја предвидоа пандемијата на коронавирусот

По сѐ изгледа, „Зараза“ е најприближен до актуелните настани, со оглед на тоа дека холивудските вeрзии на глобалната пандемија често одат во фантастични насоки,...

Филмови со најголема заработка минатата година

На листата на филмови со најголема заработка минатата година се наоѓаат 10 филмски остварувања што остварија профит од над 700.000 долари. На првото место е...

Ќе гледаме македонски, ирански и филмови во чест на Неда Арнериќ

Според податоците, Кинотеката на Македонија постигна рекордна посетеност и проекции изминатата година, а оттаму најавуваат дека годинава ќе се обидат да ја надминат таа...