-4 C
Skopje
18.2.2019 - 7:47

Ознака: филмови

Филмовите на Изи во кафулето „Котур“

Вечерва, од 20 часот, во кафулето „Котур“ ќе може да се погледне избор на кратките филмови од еден од најплодните македонски современи режисери Игор...

Наградата „Златно јајце“ за швајцарскиот филм „Полн пансион“

На годинашниот 12. Меѓународен филмско-музички фестивал „Кустендорф“, Златното јајце за најдобар филм му припадна на швајцарскиот филм „Полн пансион“ (All Inclusive), на режисерката Корина...

Роденден на уметноста во Младинскиот културен центар

Младинскиот културен центар со повеќе настани од 18 часот до полноќ по седми пат ќе ја организира манифестацијата „Роденден на уметноста“. Во Џебното кино на...

„Оскарите“ за костими ги добиваат историските филмови

Иако современите филмови добиваат номинации за „оскар“ за најдобра костимографија, ретко освојуваат Колку е важна костимографијата за еден филм најдобро говори списокот со најдобрите наградени...

Бизарни факти за познати филмови што не сте ги знаеле

Луѓето обично не обрнуваат внимание на деталите кога ги гледаат филмовите и ретко ги проверуваат деловите од снимањето или фактите поврзани со процесот на...

Почина познатиот италијански режисер Бернардо Бертолучи

Италијанскиот филмски режисер Бернардо Бертолучи почина на 77 годишна возраст. Бертолучи е познат по филмовите „Конформиста“(1970), „Последното танго во Париз“(1972), „Дваести век“(1976), „Последниот кинески цар“(1987),...

„Боемска рапсодија“ и „Ѕвездата е родена“ меѓу најдобрите филмови

Магазинот „Тајм“ објави топ-листа од најдобри филмови од оваа година. Листата е составена од филмската критичарка Стефани Зачарек „Рома“ Филмскиот режисер Алфонсо Куарон го освои „златниот...

Македонска вечер на филмската ретроспектива за сто години од крајот на...

На ретроспективата „Времињата се менуваат 1918 – Падот на Австро-Унгарската империја“ организирана од Австрискиот филмски архив по повод одбележувањето на крајот на Првата светска...

Филмови што го сменија светот

Филмските остварувања раѓаат нови идеи, нѐ учат на нови работи и наметнуваат вредности што брзо се присвојуваат и шират. Благодарение на некои филмови, девојките...

Ревија на кратки филмови на Ѓорче Ставрески

Ревија на кратки филмови на режисерот Ѓорче Ставрески ќе се одржи вечерва со почеток во 20 часот во кафе-барот „Котур“. Публиката ќе има можност...