Ознака: Филип Панчевски

Панчевски ѝ ја донесе втората победа на Македонија

Во 6-то коло на ЕП, шахистите со 2,5-1,5 ја совладаа Словачка, а шахистките вторпат ремизираа, овој пат со Швајцарија Машката шаховска репрезентација на Македонија ја...

Блесок на Николовски, шахистите ремизираа со Германија

Женската репрезентација на Македонија, пак, убедливо беше поразена од Србија на ЕП во Батуми, во дуел во кој ремизира единствено Стојковска Македонската машка шаховска репрезентација...

Како часовникот го „разбуди“ шахот

Партиите во 19 век траеле и до 14 часа, па прво се вовеле песочните часовници. Првиот специјализиран шаховски часовник бил употребен во 1883 година,...

Дербито по 86 потези му припадна на Филип Панчевски

По 2-то коло на Затвореното сениорско првенство на Македонија водат Панчевски, Лазов и Георгиев со по максимални два поена ИМ Филип Панчевски (рејтинг 2.500), ФМ...

Четврта титула за Панчевски

Тој освои 7,5 поени, колку што имаше и велемајсторот Звонко Станојоски, но Панчевски имаше подобар дополнителен критериум. Трет е ИМ Никола Николовски со седум...