0.3 C
Skopje
26.1.2020 - 10:59

Ознака: филипче

Царовска, Филипче и Сугарески ги сослушаа барањата на родителите на деца...

Министрите за труд и социјална политика, за здравство и за транспорт и врски, Мила Царовска, Венко Филипче и Горан Сугарески во Владата се сретнаа...

Филипче: Да ја разбиеме стигмата и да им помогнеме на зависниците

Министерот за здравство, Венко Филипче, во врска со дисперзијата на Центарот за зависници во Кисела Вода информираше за конкретните чекори кои се преземаат за...

Филипче и Царовска: Родовата еднаквост е клучна алатка за напредок на...

Министерот за здравство Венко Филипче и министерката за труд и социјална политика Мила Царовска учествуваа на одбележувањето на Светскиот ден на населението, преку дискусија...

Филипче: За две години воведовме пет нови лека

Министерот за здравство, Венко Филипче се обрати на Регионалната конференција за ретките болести, која се одржува во Струга, во организација на Здружението на граѓани...

Филипче: Ќе продолжиме да ја подигаме свеста за раната дијагноза на...

Министерот за здравство, Венко Филипче, присуствуваше на настан во рамки на иницијативата „Ride4Women“, започната од неколку европски лекари, со цел преку возење велосипед на...

Разрешен директорот на Клиниката за гинекологија и акушерство

Министерот за здравство Венко Филипче го разреши економскиот директор на Клиниката за гинекологија и акушерство (ГАК), Ваљон Бела кој влезе во отворен судир со...

Филипче: Сè уште е мал процентот на вакцинирани деца

Сè уште е мал процентот на вакцинирани деца и затоа има нови случаи на морбили. Од вкупниот процент невакцинирани деца сега во Скопје и...

Филипче: Ниту едно дете нема да биде примено во градинка и...

Ниту едно дете нема да биде примено во градинка и во училиште невакцинирано. Најдовме и одлуки на Уставниот суд, што претходно одлучувал по претставки...

Филипче за докторите специјалисти ветува плати до 100 илјади денари

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче, денеска имаше свое обраќање по повод 07 април-Светскиот ден на здравјето на Факултетот за медицински науки при...

Се бара решение за проблемите на матичните лекари

Министерот за здравство Венко Филипче, кој денеска присуствуваше на свечената академија на Универзитетот „Гоце Делчев“, истакна дека минатиот период имал повеќе средби со матичните...