Ознака: филипини

Најмалку осуммина загинати во силниот земјотрес на Филипини

Најмалку осум лица загинаа во земјотресот со интензитет од 6,1 степени според Рихтеровата скала, што денеска го погоди централниот дел на Филипините. Филипинските власти изразија...

Необичните Велигденски ритуали на Филипинците

Католичките верници на Филипини за Велигден имаат необичен ритуал, за време на кој некои од нив се приковани за дрвени крстови и со ваков...

Дутерте: Ако морам ќе прогласам и револуционерна влада

Претседателот на Филипини, Родриго Дутерте изрази огорченост поради критиките кон неговата борба против криминалот и предупреди дека ќе прогласи и „револуционерна влада“, доколку мора...

Помпео: САД ќе ги бранат Филипини во Јужното Кинеско Море

Американскиот државен секретар Мајк Помпео им вети денеска на Филипините дека САД ќе ги бранат доколку се најдат на мета на напади во Јужното...

Дутерте: Кампањата против дрогата ќе биде уште поинтензивна

Претседателот на Филипини, Родриго Дутерте изјави денеска дека неговата кампања против дрогата во иднина ќе биде многу поинтензивна. Според него, проблемот со наркотици е прашање...

Дали Филипини ќе тргнат по македонскиот пат?

Претседателот Родриго Дутерте ја актуелизира дебатата за промена на државното име на Филипини во Махарлика, со цел азиската држава да се ослободи од колонијалното...

Уметничките дела на четири тркала во Манила

Малите автобуси наречени „џипни“ претставуваат своевидно обележје на главниот град на Филипините, Манила. Возилата се препознатливи и според графитите и муралите насликани на нив...

Бомбашките напади врз катедрала ги потресоа Филипините

Бомбаш-самоубиец извршил напад за време на неделната служба во катедрала во јужниот дел на Филипини, по кој уште се утврдува бројот на жртвите. Најмалку 19...

САД им вратија на Филипините црквени ѕвона одземени како воен плен

САД денеска им вратија на Филипините три црквени ѕвона, симболи на филипинската борба за независност, кои американските војници ги зеле како воен плен пред...

На Филипини се убиени речиси 5.000 луѓе во акции за сузбивање...

Во акциите за сузбивање на дрога, која безбедносните сили на Филипини ја организираа од 1 јули 2016 година, се убиени речиси 5.000 луѓе. Локални медиуми,...