Ознака: филипини

Одземено домаќинството на Филипини, прво злато за репрезентацијата на СССР

ИСТОРИЈАТ НА СВЕТСКИТЕ ПРВЕНСТВА ВО КОШАРКА (3) Годинава во Кина (31 август - 15 септември) ќе се одржи 18-то Светско првенство (СП) во кошарка. Во...

Три траекти се превртеа на Филипините, настрадаа најмалку 11 лица

Најмалку единаесет лица настрадаа, а 31 се спасени во денешната несреќа во која се превртеа три траекти како последица на лошото време помеѓу филипинската...

Повредени и загинати во два последователни земјотреси на Филипините

Најмалку осум лица загинаa, а неколку десетици се повредени во два последователни земјотреси што ги погодија северните филипински острови, објавија денеска локалните власти. Земјотресите со...

Земјотрес на Филипините, има повредени

Земјотрес со јачина од 5,5 степени според Рихтеровата скала го стресе утрово регионот Минданао кој се наоѓа на југот на Филипините, при што повредени...

ОН отвора истрага за убиствата во војната против дрогата на Филипините

Советот за човекови права на Обединетите нации (ОН) во четвртокот се согласи да започне прелиминарна истрага во врска со илјадниците убиства на Филипините во...

Како милионски вредниот кокаин исплови на филипинските плажи

Во последните неколку месеци, пакети со кокаин кои вредат повеќе милиони долари започнаа да се појавуваат на бреговите во источниот дел на Филипините. Во...

Исламска држава со проверена стратегија тргна кон елитните воени единици на...

Пет луѓе, од кои три војници се убиени во експлозија на бомба чија цел била елтина воена единица на Филипините. Одговорност за самоубиствениот нападот...

Ќерката на диктаторот ја врати династијата Маркос на политичката сцена

Имее Маркос, ќерката на поранешниот филипински диктатор Фердинанд Маркос, доби место во Сенатот на Филипините по гласањето на средномандатните избори во понеделникот, пренесуваат светските...

Канадското ѓубре им создава сериозни проблеми на Филипинците

Претседателот на Филипини Родриго Дутерте, денеска се закани дека ќе испорача голема количина отпад назад во Канада, како и дека еден дел од ѓубрето...

Во земјотресот на Филипините загинаа најмалку 11 лица, а 24 се...

Најмалку 11 лица загинаа, 24 исчезнати, а повеќе од 80 се повредени во земјотрес со јачина од 6,1 степен, кој го погоди градот Порак,...