Ознака: филипини

Силен тајфун ги погоди Филипините

Илјадници Филипинци за време на празниците се заглавени во своите домови поради поројниот дожд што го придружува тајфунот. Тајфунот Фанфон синоќа го погоди островот...

Најмалку 11 лица починале од кокосово вино на Филипините

Најмалку 11 лица починале, а повеќе од 300 биле лекувани во болниците откако пиеле кокосово вино на Филипините, вклучувајќи ги и оние што се...

Најмалку четири лица загинаа во земјотресот на Филипините

Најмалку четири лица загинаа во земјотресот со јачина од 6,9 степени кој го погоди островот Минданао во јужниот дел на Филипините, соопштија локалните власти. Полицијата...

Силен земјотрес ги погоди Филипините

Земјотрес со јачина од 6,9 степени ги погоди денеска Филипините, со епицентар лоциран југо-западно од градот Давао на длабочина од 53 километри, соопшти геолошкиот...

Тајфунот „Камури“ ги погоди Филипините

Тајфунот „Камури“ придружен од обилни врнежи дожд и силен ветер, ги погоди денеска Филипините, поради што прекинати се авионските летови, затворени се училиштата и...

Кина може да им ја исклучи струјата на Филипините

Кина би можела да им ја исклучи струјата на Филипините, оневозможувајќи ја националната електрична мрежа на земјата. Кинеската компанија „Стејт грид корп“ поседува 40...

Девојче загина во силен земјотрес на Филипините

Најмалку едно лице загина во силниот земјотрес со јачина од 6,5 степени што денеска ги погоди Филипините, објавија светските медиуми. Според извештаите, првата официјално потврдена...

Туристка уапсена на Филипини поради минимaлистичко бикини

Жена е уапсена и казнета за носење оскудно бикини на плажа во рајот на Филипините, островот Боракај. Туристката од Тајван предизвикала контроверзии со тоа...

Филипините се соочуваат со појава на полио поради невакцинација на децата

Светската здравствена организација во средата рече дека Филипините се соочуваат со зголемен број заболени од полио ако родителите продолжат да не ги вакцинираат своите...

Авион се урна на Филипините

Филипинските власти соопштија дека брачна двојка од Нов Зеланд е меѓу деветте загинати лица во мал авион што се урна јужно од Манила. Санитетскиот авион...