7.8 C
Skopje
20.10.2021 - 2:04

Ознака: филипини

Воспоставивме дипломатски односи со Филипини

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи и неговиот колега од Филипини, Теодоро Л. Локсин, потпишаа заедничко комунике за воспоставување дипломатски односи меѓу двете земји. „Ваквиот...

Ударот на тајфун остави делови од Филипините без електрична енергија

Силен тајфун денеска го погоди источниот дел на Филипините и предизвика прекин на електричната енергија во неколку провинции. Државната метеоролошка служба објави дека тајфунот...

Авион со 92 лица се урна на Филипините, најмалку 17 загинати

Филипински воен авион со 92 лица се урна при обид да слета на островот Џоло, во провинцијата Сулу. Најмалку 17 лица настрадаа, а најмалку...

Или ќе ја примите вакцината или ќе одите затвор

Претседателот на Филипини им се закани на граѓаните Филипинскиот претседател Родриго Дутерте се закани дека ќе ги затвори граѓаните кои одбиваат да примаат вакцина против...

Полицијата уби градоначалник, се претпоставува дека е ликвидиран по грешка

Полицијата на Филипините уби градоначалник во град во централниот дел на земјата и неговите двајца асистенти, а во судирот загинаа и двајца полицајци. Регионалниот полициски...

Тајфунот Вамко ги опустоши Филипините, загинаа над 50 лица

Тајфунот Вамко ги опустоши Филипините, настрадаа најмалку 53 лица, а густа кал затрупа многу села во околината на главниот град Манила. Тајфунот предизвикал големи поплави,...

Филипините се подготвуваат за евакуација по засилувањето на тајфунот Амбо

Филипинските власти, под карантински мерки поврзани со пандемијата на коронавирус, се подготвуваат да евакуираат околу 400.000 луѓе поради тајфунот Амбо, пренесува АБС-ЦБН. Според извештаите, филипинското...

Чувар кој ја загубил работата држи заложници во трговски центар на...

Филипинската полиција опколи трговски центар во кој вооружан напаѓач отвори оган, повреди едно лице и зеде 30 како заложници. Властите велат дека станува збор за...

Масовна венчавка на Филипините со маски

Во градот Баколод, на Филипините, неодамна се случи традиционална масовна венчавка на 220 двојки, под покровителство на Владата на оваа држава. Невестите и младоженците, кои...

Прв смртен случај од коронавирусот надвор од Кина

Маж почина од коронавирусот на Филипините, кој е прв смртен случај надвор од Кина. Пациентот бил 44-годишен државјанин на Кина од градот Вухан, од...