Ознака: ФИДЕ

ФИДЕ организира собирање средства за три социјални проекти

За ФИДЕ организирањето шаховски турнири не е единствената мисија. Како и секоја друга спортска асоцијација, натпреварувачките аспекти се само средство за постигнување повисоки цели,...

Уште двајца шахисти ја надминаа границата од 2.700 рејтинг-поени

По 117-ти пат лидер е Карлсен, кај шахистките убедливо прва е Јифан, а на македонската листа и понатаму водат Георгиев и Стојковска МАРТОВСКА ЛИСТА НА...

Продолжен е неактивниот период на 24 месеци

ШАХ - за составување на ранг-листите на ФИДЕ Поради недостигот од рангирани турнири поради пандемијата на ковид-19, според постојните регулативи, многу шахисти може да се...

ФИДЕ изработи безбедносен протокол за шаховските настани

Светската шаховска федерација (ФИДЕ) продолжува внимателно да ја следи состојбата со пандемијата на коронавирусот, па соодветно на тоа преку својата медицинска комисија донесе безбедносен...

ФИДЕ постави рекорд со проектот „Шах-мат коронавирус“

Според бројките на ФИДЕ, 20 отсто од сите велемајстори и 10 отсто од сите шахисти со титули ѝ се приклучиле на иницијативата. Низата турнири...

Продолжение, нов турнир, компромис…?

Тоа се дел од размислувањата на наши и на странски шахисти, по повод одлуката на ФИДЕ да го прекине Турнирот на кандидатите за предизвикувач...

ФИДЕ го прекина Турнирот на кандидатите во шах

„Владата на Русија објави дека почнувајќи од денес Русија го прекинува воздушниот сообраќај со други држави без временски рамки. Поради ова, ФИДЕ не може...

И Шаховската олимпијада е одложена за 2021 година

Светската шаховска федерација (ФИДЕ) соопшти дека Шаховската олимпијада (ШО), закажана од 5 до 17 август годинава во Москва, како и Конгресот на ФИДЕ во...

Турнирот на кандидатите засега оди според планот

На пандемијата на коронавирусот, која придонесе многу врвни спортски настани низ светот да бидат откажани или одложени, засега се чини „имуни“ се само шаховските...

Динг и Раџабов вторпат се пласираа на Турнирот на кандидатите

Динг во полуфиналето на Светскиот куп беше подобар од Ју, а Раџабов од Вашер-Лаграв. На Турнирот на кандидатите за предизвикувач на светскиот првак Карлсен...